Wykorzystanie pokrzywy dla poprawy kondycji włosów – analiza właściwości i efektów

Wykorzystanie pokrzywy dla poprawy kondycji włosów – analiza właściwości i efektów

Wspaniale wyglądające, zdrowe włosy są celem wielu osób, nie tylko kobiet. Mimo że nasza genetyka ma na to duży wpływ, zdrowie naszych włosów można wzmacniać za pomocą naturalnych środków. Wśród takich narzędzi, napary i płukanki z pokrzyw idealnie sprawdzają się w pielęgnacji włosów. Dowiedzmy się, jak wykorzystać te naturalne metody.

Pokrzywa (Urtica dioica) jest rośliną, którą często spotkać można nie tylko w Europie ale również Azji, Północnej Afryce czy Ameryce Północnej. Wielu ludzi traktuje ją jako zwykły chwast. Pomimo tego, przez wieki była stosowana w celach leczniczych, żywieniowych, a nawet kosmetycznych. Czyżby nadszedł czas na odkrycie jej prawdziwej wartości?

Korzyści zdrowotne i kosmetyczne płynące z pokrzywy były doceniane dawno przed tym, jak naukowcy ustalili jej skład chemiczny. Starożytni Egipcjanie używali naparów z pokrzyw do łagodzenia bóli reumatycznych i kręgosłupa. Hipokrates zalecał je na 60 różnych dolegliwości, a Galen na astmę i schorzenia śledziony. Pokrzywa była też często stosowana przez lekarzy w średniowieczu oraz późniejszych zielarzy.

Obecnie wiemy, że pokrzywa jest doskonałym źródłem witamin A, C i K, a także wapnia i manganu. Zawiera również duże ilości magnezu, witamin B2 i B6, jak również żelaza, potasu i fosforu. W jej skład wchodzą również duża ilość chlorofilu, flawonoidy, terpenoidy, aminokwasy, sterole, polifenole oraz przeciwutleniacze. Badania wykazały również, że ekstrakt z pokrzywy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co ma duży wpływ na zdrowie włosów i skóry głowy.

Napar z suszonych liści pokrzywy to popularna herbata. Wszystkie korzystne substancje zawarte w tej roślinie przenikają do naparu. Picie herbaty z pokrzywy korzystnie wpływa na osoby cierpiące na reumatyzm, astmę czy alergię. Osoby borykające się z anemią czy przerostem gruczołu prostaty również mogą odnieść korzyści z picia takiego naparu. Herbata ta zapewnia optymalny wzrost włosów poprzez uzupełnianie niedoborów, zwłaszcza żelaza. Dodatkowo, działa przeciwzapalnie, co korzystnie wpływa na stan skóry głowy. Podobne efekty można uzyskać poprzez stosowanie suplementów diety z pokrzywą.

Uwaga! Niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznych na herbatę z pokrzywy, takich jak pokrzywka. Ponadto, napar ten może stymulować produkcję estrogenu, co może prowadzić do zmian w brodawkach u kobiet i powiększenia sutków u mężczyzn. Osoby przyjmujące leki moczopędne, przeciwcukrzycowe, beta-blokery oraz blokery kanałów wapniowych powinny unikać picia naparu z pokrzywy.

Napar z pokrzywy można również używać do płukania włosów. Wszystkie pozytywne substancje zawarte w tej roślinie wpływają bezpośrednio na strukturę włosów i wzmacniają je od zewnątrz. Płukanki z pokrzywy znacznie zmniejszają wypadanie włosów, zwalczają suchość i świąd skóry głowy i pomagają redukować łupież.

Korzyści płynące z płukania włosów pokrzywą wynikają z zawartości enzymu 5-alfa reduktazy, który umożliwia konwersję testosteronu na DHT, co ogranicza łysienie typu męskiego. Dodatkowo, płukanka z pokrzywy jest bogata w beta-sitosterol, który wspomaga syntezę i uwalnianie czynnika wzrostu śródnabłonka naczyniowego, co przekłada się na poprawę krążenia krwi w skórze głowy i szybszy wzrost włosów. Najnowsze badania wskazują, że pokrzywa wpływa również na ekspresję genu odpowiedzialnego za produkcję interleukiny IL-1α. Zbyt duża ilość tej substancji powoduje stany zapalne, które osłabiają mieszki włosowe i są odpowiedzialne za różne typy łysienia.

Do przygotowania płukanki można użyć zarówno suszonych liści pokrzywy, jak i świeżych liści zebranych np. z ogrodu czy łąki.