Objawy, przyczyny i metody walki z workami pod oczami

Objawy, przyczyny i metody walki z workami pod oczami

Dopomaganie estetyki, jak i ochrona zdrowia to dwie główne motywacje, dla których warto zająć się problemem worków pod oczami. To dolegliwość często bagatelizowana, która jednak może sygnalizować poważniejsze kłopoty zdrowotne. Z drugiej strony, usunięcie worków pod oczami jest możliwe nawet za pomocą prostych domowych metod.

U wielu osób wraz z wiekiem na twarzy pojawiają się różnego rodzaju obrzęki. Jest to dość powszechne, a przyczyną tego procesu jest między innymi osłabienie mięśni z upływem czasu. W rezultacie tłuszcz, który normalnie otacza oczodół, przesuwa się ku dolnej powiece tworząc coś na kształt poduszki. Dodatkowo, w niektórych przypadkach, oprócz komórek tłuszczowych, gromadzą się również płyny powodujące dodatkowy obrzęk. Może to świadczyć o bardziej skomplikowanym problemie zdrowotnym i mówimy wtedy raczej o obrzęku okołooczodołowym.

Przyczyny zdrowotne worków pod oczami

Worki pod oczami mogą być spowodowane nie tylko starzeniem się organizmu, ale również określonym stylem życia. Na przykład, niedostateczna ilość snu, palenie papierosów czy zbyt duża ilość soli w diecie, mają negatywny wpływ na wygląd naszej twarzy, a szczególnie oczu. Niestety, niektóre przyczyny jak dziedziczność są poza naszą kontrolą, ale istnieje też możliwość, że obrzęki dolnej powieki mogą sygnalizować reakcję alergiczną.

Worki pod oczami mogą być także sygnałem chorób tarczycy, zwłaszcza jej niedoczynności i różnego rodzaju infekcji oka. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty. Dodatkowo, worki pod oczami mogą pojawić się po operacjach na głowie.

Poprawa diety i stylu życia pomaga zniwelować worki pod oczami

W większości przypadków worki pod oczami są wynikiem naszego trybu życia. Chroniczne zmęczenie spowodowane brakiem snu lub nadmiarem aktywności szybko odbija się negatywnie na wyglądzie naszej twarzy. Proste zmiany nawyków mogą tutaj przynieść znaczącą poprawę.

Ważną rolę odgrywa również dieta. Nadmiar sodu w organizmie sprzyja zatrzymaniu płynów, dlatego warto ograniczyć sól i zwiększyć spożycie wody. Warto też dodać do diety produkty bogate w witaminę C, która stymuluje produkcję kolagenu, a także produkty zawierające potas i żelazo.

Na koniec, warto zwrócić uwagę na codzienną ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, które przyspiesza proces starzenia się skóry i powstawanie worków pod oczami. Kremy z filtrem SPF i okulary przeciwsłoneczne mogą tu odgrywać kluczową rolę.