Produkty wspomagające działanie serca: Jak odpowiednio odżywiać się dla dobro zdrowia układu krążenia?
Mimo iż zasady zdrowego stylu życia nie są tajemnicą dla nikogo i obejmują takie elementy jak regularna aktywność fizyczna czy dobrze zbilansowana dieta, to szczególną uwagę powinniśmy poświęcić na dbanie o układ krążenia. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest bowiem narażone na wiele zagrożeń, które wzrastają wraz z upływem czasu.
Aby zadbać o swoje serce, nie trzeba podejmować skomplikowanych działań. Wystarczy wprowadzić do swojego codziennego menu produkty spożywcze, które znacząco wpływają na poprawę funkcjonowania układu krążenia. Prezentujemy listę najważniejszych z nich.
Pierwszymi produktami, które warto uwzględnić w diecie są orzechy i suszone owoce. Orzechy, ze względu na ich korzystne działanie na organizm, a zwłaszcza na serce, powinny być kluczowym elementem naszej diety. Orzechy włoskie są w tym przypadku wyjątkowo polecane, gdyż zawierają dużą ilość witaminy E i kwasów tłuszczowych Omega-3. Ich regularne spożywanie pomaga obniżyć poziom cholesterolu i zapobiega utlenianiu cząsteczek związanych z chorobami serca.
Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to owoce. Wszystkie są korzystne dla naszego zdrowia, jednak niektóre z nich, takie jak truskawki czy jabłka, mają szczególnie dobroczynny wpływ na serce. Truskawki są bogate we flawonoidy, które pomagają utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie, rozszerzać tętnice oraz chronić wnętrze naczyń krwionośnych. Jabłka natomiast zawierają kwercetynę – naturalny środek przeciwzapalny, który pomaga zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów krwi.
Warzywa również powinny być stałym punktem naszej diety. Szpinak, boćwina, sałata czy brokuły zawierają minerały takie jak cynk, żelazo i wapń oraz kwas foliowy, witaminę K a także antyoksydanty, fitosterole i polifenole. Są one idealnym pokarmem zapobiegającym chorobom naczyniowym.
Ryby są doskonałą alternatywą dla mięsa. Łosoś jest jednym z najzdrowszych produktów spożywczych dla naszego serca – zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3, które wpływają pozytywnie na poziom cholesterolu i trójglicerydów, przyczyniają się do ich obniżenia oraz poprawiają płynność krwi.
Fasola, ciecierzyca, soja czy soczewica – rośliny strączkowe są niezbędnym źródłem minerałów i błonnika. Ich niska zawartość tłuszczu pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu we krwi. Badania wykazały, że osoby regularnie spożywające nasiona roślin strączkowych mają niższe ryzyko zachorowania na choroby serca.
Zboża są podstawowym składnikiem naszej diety. Pełnoziarniste zboża takie jak płatki owsiane, mąka razowa czy brązowy ryż są ważnym źródłem witamin B i E, błonnika oraz składników mineralnych takich jak wapń, magnez, potas, żelazo i miedź. Dzięki temu pomagają kontrolować ciśnienie krwi.
Oliwa z oliwek jest podstawowym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej. Powinna być wybierana w najwyższej jakości, np. z pierwszego tłoczenia. Dostarcza jednonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, fitosterole i antyoksydanty, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Na koniec warto wspomnieć o gorzkiej czekoladzie (o zawartości kakao co najmniej 70%). Pomaga ona utrzymać tętnice w elastycznym stanie i zapobiega przyleganiu leukocytów do ścian naczyń krwionośnych. Dodatkowo gorzka czekolada zawiera flawonoidy poprawiające krążenie krwi oraz polifenole działające przeciwzapalnie.