Pełne zrozumienie raka piersi: charakterystyka, przyczyny, symptomy oraz metody diagnozy i leczenia
Rozpowszechniony wśród kobiet nowotwór, znany jako rak piersi albo złośliwy guz gruczołu piersiowego, jest jednym z najczęściej występujących typów raka. Jeżeli zostanie wykryty na wczesnym etapie jego rozwoju, perspektywy skutecznego leczenia są dobre. Dlatego kluczowe jest dla kobiet zrozumienie symptomów tego rodzaju nowotworu, dostępnych metod diagnozy oraz możliwości terapeutycznych. Wszystkie te aspekty zostały omówione poniżej.
W większości przypadków, rak piersi rozwija się z nabłonka terminalnej jednostki przewodowo-zrazikowej (TDLU), która jest podstawowym elementem funkcjonalnym gruczołu piersiowego. Ten rodzaj raka jest szczególnie często diagnozowany u kobiet w wieku pięćdziesięciu do sześćdziesięciu lat.
Typowym obszarem, w którym pojawia się rak piersi, jest górny zewnętrzny kwadrant piersi. Stanowi on miejsce lokalizacji aż 50% wszystkich zachorowań na raka piersi. Kolejnym najczęstszym obszarem występowania tego nowotworu jest centralna część gruczołu piersiowego, która odpowiada za 20% przypadków.
Warto dodać, że mimo iż rak piersi jest typowy dla kobiet, również mężczyźni mogą na niego zachorować. Co roku dokonuje się diagnozy około 140 nowych przypadków raka piersi u mężczyzn.
Rak piersi na początkowych etapach rozwoju często nie daje wyraźnych symptomów. Wielu pacjentek samodzielnie odkrywa małe, niewyczuwalne bólem guzki w czasie samobadania piersi. Mogą również wystąpić inne objawy, takie jak asymetria piersi, powiększenie węzłów chłonnych (szczególnie tych pod pachami), cofanie się brodawki sutkowej, skórka pomarańczowa na skórze piersi, a także wydzielina z brodawki sutkowej lub owrzodzenie na skórze czy brodawce sutkowej.