Przyczyny, objawy i metody łagodzenia kolkowatych dolegliwości u niemowląt: rola kropli laktazowych
Dość powszechne u noworodków i niemowląt, kolki mogą być powodowane przez wiele różnych czynników. Nietolerancja laktozy, alergiczne reakcje na białka mleka krowiego oraz nieprawidłowa działalność mikroflory jelitowej to tylko niektóre z możliwych przyczyn tych dolegliwości. Objawy takie jak płacz, nogi przymocowane do ciała czy wzdęcia mogą sugerować obecność kolki. Często używanym narzędziem do łagodzenia tego problemu są krople laktazowe, które mają na celu neutralizację potencjalnej przyczyny choroby.
Kolka niemowlęca jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i ma tendencję do zanikania wraz z rozwojem dziecka. Większość niemowląt doświadcza jej około drugiego tygodnia życia, a objawy stopniowo znikają w ciągu 3-4 miesięcy. Niemniej jednak u niektórych dzieci kolka może utrzymywać się nawet do dziewiątego miesiąca.
Chociaż nauka nie ma pełnego pojęcia o przyczynach kolkowatych dolegliwości u dzieci, zidentyfikowano kilka potencjalnych czynników. Mogą to być: nietolerancja laktozy, alergia na białka mleka krowiego, problemy z mikroflorą jelitową, niedojrzałość układu nerwowego oraz niewłaściwe metody karmienia. Ten ostatni aspekt wiąże się z koniecznością delikatnie podnoszenia dziecka podczas karmienia i utrzymania go w pionie przez około 15 minut po posiłku, aby zapewnić prawidłowe wydalanie powietrza, które dostaje się do żołądka podczas jedzenia. Dodatkowo, narażenie dziecka na dym tytoniowy może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie i zaostrzyć objawy kolki.
Typowe symptomatologia kolki niemowlęcej obejmuje płacz lub krzyk (zwłaszcza po południu lub wieczorem), nieuzasadnione spięcie ciała, podciąganie nóżek do brzuszka, wzdęcia i nadmierną produkcję gazów.
Aby prawidłowo diagnozować kolki u noworodków, objawy muszą spełniać tzw. „zasadę trzech” – muszą one występować przez co najmniej 3 godziny dziennie, przez 3 dni w tygodniu i przez okres 3 tygodni.
Zanim rodzic podejmie decyzję o podaniu dziecku jakiegokolwiek leku lub preparatu, powinien skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi szczegółowe badanie, aby stwierdzić, czy obserwowane objawy są spowodowane kolką niemowlęcą.