Cukrzyca – alarmująco rosnący problem społeczny i zdrowotny

Cukrzyca – alarmująco rosnący problem społeczny i zdrowotny

Diagnozę cukrzycy stawia się na podstawie powtarzających się wyników badań pokazujących za wysoki poziom glukozy we krwi. W przypadku podejrzenia choroby pacjentom wykonuje się test obciążenia glukozą, który bada jak organizm radzi sobie ze spożytą glukozą. Przed wizytą u lekarza pacjenci mogą jednak zaobserwować pewne objawy sugerujące rozwijającą się cukrzycę:

Objawami te są między innymi: zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu, nadmierny apetyt, trwałe zmęczenie, problemy z widzeniem, uczucie drętwienia lub mrowienia w stopach i dłoniach, spowolnienie procesu gojenia ran, utrata masy ciała pomimo braku diety. U mężczyzn mogą występować zaburzenia erekcji oraz obniżone libido. Kobiety z cukrzycą są bardziej narażone na drożdżycowe infekcje pochwy i infekcje układu moczowego.

Warto dodać, że cukrzyca typu I rozwija się bardzo szybko, często w ciągu kilku tygodni, podczas gdy cukrzyca typu II rozwija się powoli, przez lata. Dlatego medycyna zna pojęcie stanu przedcukrzycowego, kiedy poziom cukru we krwi na czczo jest podwyższony i/lub występuje nietolerancja glukozy po posiłkach, które nie mają jeszcze wartości typowych dla cukrzycy, ale wyraźnie zmierzają w jej stronę.