Malaria (zimnica): Definicja, objawy, przyczyny oraz metody leczenia

Malaria (zimnica): Definicja, objawy, przyczyny oraz metody leczenia

Rozważając podróż do egzotycznego kraju, warto zapoznać się z chorobami, które mogą tam występować. Niestety, jedną z nich jest malaria, czyli choroba nazywana również zimnicą. Choć wydaje się odległa i egzotyczna, to jej śmiertelność jest nadal bardzo wysoka.

Malaria jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Jej przyczyną jest ukąszenie samicy komara Anopheles, który to przenosi pasożyty Plasmodium. Po ukąszeniu pasożyty te dostają się do krwiobiegu człowieka, skąd udają się do wątroby. Tam dojrzewają i po kilku dniach wracają do krwiobiegu, infekując czerwone krwinki. W ciągu 48-72 godzin pasożyty namnażają się i powodują pęknięcia infekowanych komórek krwi. Objawy malarii pojawiają się w cyklach trwających zazwyczaj od dwóch do trzech dni.

Choroba ta ma największą rozpowszechnienie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, gdzie warunki są dla niej najbardziej optymalne. Często występuje w krajach rozwijających się oraz na obszarach o wysokich temperaturach i dużej wilgotności, takich jak Afryka, Środkowa i Południowa Ameryka, Dominikana, Haiti, Azja Południowa czy wyspy położone na środkowym i południowym Pacyfiku. W klimacie umiarkowanym jest rzadko spotykana.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), w ciągu roku możemy zaobserwować nawet do 216 milionów przypadków zachorowań na malarię. Niektóre źródła podają nawet liczbę 240 milionów przypadków rocznie. Liczba zgonów wynosi około 400 tysięcy rocznie. Malaria jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie, zwłaszcza wśród dzieci. Chociaż jest do wyleczenia, to warunkiem powodzenia leczenia jest wczesne wykrycie choroby.

Na liście objawów malarii znajdują się między innymi gorączka, dreszcze, uczucie dyskomfortu, bóle głowy, nudności i wymioty, biegunka, ból brzucha, ból mięśni i stawów, zmęczenie, przyspieszone oddychanie, szybkie tętno, kaszel czy krwawe stolce. Mogą się też pojawić poważniejsze problemy jak zaburzenia świadomości, drgawki, niewydolność oddechowa, anemia czy żółtaczka kliniczna. Ciekawostką jest, że na obszarach endemicznych wielu osób jest w stanie rozpoznać u siebie objawy malarii i podejmuje leczenie bez konsultacji z lekarzem, co oczywiście nie jest zalecane.