Najbardziej puchate zwierzęta z całego globu
Puszystość sierści u zwierząt jest często skojarzona z miękkością i komfortem, ale w naturze pełni ona przede wszystkim praktyczną funkcję ochrony przed niskimi temperaturami. Dzięki niej wiele gatunków jest w stanie przetrwać w surowych warunkach klimatycznych. Oto dziesięć najbardziej puchatych stworzeń na świecie.
Grubość i długość futra często decydują o skuteczności ochrony przed zimnem. Wśród bardzo puszystych zwierząt można jednak znaleźć także te, które zabezpiecza ciepła wełna lub nawet pióra. Nikogo nie dziwi, że człowiek wykorzystuje tę puszystość na swoje potrzeby, czasami w bardzo egoistyczny sposób.
Królik angora z Anglii (Oryctolagus cuniculus domesticus) należy do najstarszych gatunków udomowionych gryzoni. Hodowanie królików angora jest bezpośrednio związane z ich długim, wełnistym futrem, które u angielskich królików angora może osiągać długość od 17 do 20 centymetrów! Chociaż rasa pochodzi z Turcji, została „udoskonalona” po rozprzestrzenieniu się w Europie.
Głównym atutem puszystego futra królików angora jest miękkość włosia, które ma średnicę zaledwie 14-16 mikrometrów. Daje to efekt podobny do kaszmiru, co niestety stało się swojego rodzaju przekleństwem dla tych zwierząt. Od wieków człowiek wykorzystuje ich futro, często stosując brutalne metody, takie jak skubanie żywych zwierząt.
Kolejnym znanym przykładem puchatego stworzenia jest kura jedwabista. Pochodzi ona z Chin i jest odmianą kury domowej (Gallus gallus domesticus). Jej pióra są niezwykle długie i przypominają dotykiem jedwab lub satynę. Mogą występować w różnych kolorach, od białego po czarny. Ciekawostką jest fakt, że skóra i kości tej rasy są zawsze czarne.
Kury jedwabiste są jednak hodowane głównie jako ptaki ozdobne i domowe pupile. Są bardzo spokojne i przyjazne, ale nie znoszą dużo jaj – tylko około 3 na tydzień. Ich gładkie pióra nie mają typowych dla innych ptaków haczyków, dlatego te kury nie mogą latać, nawet na niewielkie odległości.
Trzecim na liście jest alpaka (Lama pacos), zwierzę z rodziny wielbłądowatych, które jest hodowane na całym świecie ze względu na swoją wyjątkową wełnę, podobną do owczej. Alpaki są obecnie w pełni udomowione i nie występują na wolności. Ich przodkowie, wikunie i gwanako, nadal żyją na wysokich stokach Andów, nawet na wysokości 5700 metrów n.p.m. Surowy górski klimat zmusił te zwierzęta do rozwoju puszystej sierści, która nie tylko dobrze izoluje, ale również jest odporna na wodę i ogień. Z jednej alpaki można uzyskać do 4,5 kg wełny rocznie, która występuje aż w 52 naturalnych odcieniach.