Napoje słodzone cukrem lub sztucznymi słodzikami mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci
Analiza opublikowana w JAMA Internal Medicine dotycząca konsumpcji napojów bezalkoholowych, zarówno z naturalnym jak i sztucznym dodatkiem cukru, sugeruje możliwość zwiększenia ryzyka zgonu. Badanie objęło ponad 400 000 dorosłych osób z Europy i wykazało, że osoby spożywające minimum dwie szklanki takich napojów na dzień są bardziej narażone na wcześniejszą śmierć.
Badanie to było organizowane przez specjalistów z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC). Ich celem było zrozumienie relacji między konsumpcją napojów bezalkoholowych zawierających zarówno naturalne, jak i sztuczne słodziki a ogólnym wskaźnikiem śmiertelności.
Dane zdrowotne wykorzystane w badaniu pochodziły od 450 tysięcy dorosłych mieszkańców Europy, obserwowanych przez okres dłuższy niż 16 lat. Porównując grupę osób pijących mniej niż jedną szklankę napojów bezalkoholowych zawierających cukrowe lub sztuczne słodziki na miesiąc z grupą osób pijących co najmniej dwie szklanki takich napojów dziennie, naukowcy stwierdzili, że ryzyko zgonu jest wyższe w drugiej grupie.
Badanie wykazało również, że konsumpcja co najmniej dwóch szklanek napojów bezalkoholowych słodzonych sztucznie codziennie zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia. Z kolei spożycie napojów bezalkoholowych zawierających cukier naturalny wiąże się z wyższym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu pokarmowego.
Zespół badawczy określił jedną szklankę jako 250 mililitrów płynu. Badanie obejmowało picie gazowanych napojów bezalkoholowych, takich jak cola czy lemoniada, jak również syropów do rozcieńczania wodą oraz napojów izotonicznych i energetycznych. Jednakże, nie uwzględniono w nim soku owocowego.