Nieznajomość prawa szkodzi: Kierowcy muszą uważać na kary za przekroczenie limitu alkoholu

Nieznajomość prawa szkodzi: Kierowcy muszą uważać na kary za przekroczenie limitu alkoholu

Wygląda na to, że większość kierowców nie jest świadoma konsekwencji przekroczenia dopuszczalnej normy alkoholu w organizmie o 0,1 promila. Od 1 stycznia 2025 roku, taka niewiedza może się okazać kosztowna – mandat wynosić może nawet 2500 zł. Ale to jeszcze nie koniec problemów, które mogą spotkać tych, którzy nie przestrzegają przepisów…

Na koniec 2024 roku Policja poinformowała, że w samym tylko dniu 31 grudnia zatrzymała na drogach w całej Polsce aż 181 nietrzeźwych kierowców. Statystyki z poprzednich lat sugerują, że po euforii Sylwestra, 1 stycznia 2025 roku liczba ta mogła się podwoić. Eksperci są zdania, że jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest tzw. nieświadoma nietrzeźwość. Wiele osób myśli, że kilka drinków wieczorem nie będzie miało wpływu na ich zdolność prowadzenia pojazdu następnego dnia. Niestety, często bywa inaczej.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ile alkoholu pozostaje we krwi po nocy sylwestrowej. Hunter Abbott, ekspert ds. bezpieczeństwa z AlcoSense Laboratories, wyjaśnia, że wystarczy wypić 250 ml rumu z colą lub ginu z tonikiem, nieco ponad litr mocnego piwa lub 250 ml wódki pomiędzy godziną 21.00 a północą, aby rano 1 stycznia 2025 roku nadal być pod wpływem alkoholu. Pomimo dobrego samopoczucia, prowadzenie pojazdu może być niebezpieczne – już od poziomu 0,3 promila alkoholu we krwi problemy z koordynacją ruchów mogą zagrażać bezpieczeństwu kierowcy oraz innych uczestników ruchu.

Analogiczna sytuacja dotyczy innych napojów alkoholowych. Jeśli kierowca wypije przed północą 400 ml wina wzmocnionego, 800 ml wina zwykłego, 180 ml tequili czy 1,2 l koktajlu typu Aperol Spritz, alkohol będzie wykrywalny we krwi jeszcze następnego dnia.

Warto wiedzieć, że na przetrawienie 30 g czystego alkoholu, organizm potrzebuje średnio około 3 godzin. Oznacza to, że po spożyciu piwa (25 g etanolu), kieliszka wódki (20 g etanolu) lub lampki wina (18 g etanolu) kierowca powinien wstrzymać się z prowadzeniem pojazdu na dłużej, niż mógłby przypuszczać. Na pewność stan trzeźwości można sprawdzić za pomocą alkomatu. Kierowcy powinni pamiętać, że do 15 stycznia 2025 roku prowadzona jest ogólnopolska akcja policji „Myśl trzeźwo”.

Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przypomina, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu nie tylko grozi mandatem, ale może skutkować konfiskatą samochodu lub utratą prawa jazdy. Prawo jest nieubłagane dla tych, którzy mają we krwi 1,5 promila alkoholu.