Nowy rekord w prędkości transmisji danych: 100 milionów razy szybszy niż rekomendowany przez Netflix

Nowy rekord w prędkości transmisji danych: 100 milionów razy szybszy niż rekomendowany przez Netflix

Rozwijający się świat technologii cyfrowych obecnie świętuje osiągnięcie niesamowitego rekordu, który ustanowił międzynarodowy zespół naukowców. Ich zdumiewający sukces polega na tym, że udało im się przesłać dane przez internet z prędkością aż 402 terabitów na sekundę. Tym samym badacze nie tylko pobiли swoje poprzednie rekordy, ale także osiągnęli prędkość, która okazuje się być o 100 milionów razy szybsza od minimalnej rekomendowanej przez Netflix do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości – wynoszącej 3 Mb/s.

Rekord ten został pobity dzięki umiejętnościom i niewyczerpanemu dążeniu do doskonałości międzynarodowego zespołu badawczego, pod przewodnictwem naukowców z Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych w Japonii. W poprzednim rekordzie z początku tego roku, badacze osiągnęli już prędkość 301 terabitów na sekundę, korzystając z pojedynczego światłowodu.

Tym razem, osiągnęli prędkość 402 terabitów na sekundę, korzystając z komercyjnie dostępnych światłowodów. Ten znaczny wzrost prędkości udało im się osiągnąć dzięki zastosowaniu szerszego zakresu częstotliwości do przenoszenia danych – od czterech do sześciu.

Głównym celem tych prac jest poprawa działania internetu, aby mógł on sprostać rosnącym oczekiwaniom zarówno biznesu, jak i indywidualnych użytkowników. Ian Philips z Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii, jeden z uczestników tego przełomowego eksperymentu, podkreśla, że osiągnięte wyniki pomogą w zwiększeniu przepustowości pojedynczych włókien światłowodowych, co pozwoli na stworzenie szybszego systemu transmisji danych. Profesor Wladek Forysiak z tej samej uczelni dodaje, że ten przełomowy eksperyment był możliwy dzięki współpracy międzynarodowego zespołu oraz najnowszym osiągnięciom technicznym dostępnym w laboratoriach badawczych zajmujących się telekomunikacją na całym świecie.