Objawy i czynniki ryzyka raka przełyku – dwa nawyki odpowiedzialne za 90% przypadków

Objawy i czynniki ryzyka raka przełyku – dwa nawyki odpowiedzialne za 90% przypadków

Wieloletni minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, miał wyeliminowane z jego organizmu komórki nowotworowe w przełyku. Rak przełyku jest zaliczany do tzw. cichych zabójców, a to ze względu na subtelne symptomy i częste późne wykrycie. Czy są jakieś alarmujące znaki, na które powinniśmy zwracać uwagę? Jak możemy zredukować ryzyko wystąpienia raka przełyku?

Rak przełyku jest uznawany za jednego z najbardziej podstępnych typów nowotworu. Przez długi okres czasu może rozwijać się niezauważenie, a kiedy już pokazuje swoje symptomy, często bywają one mylone z innymi, mniej groźnymi dolegliwościami. Statystyki pokazują, że aż 70% przypadków tego rodzaju raka jest diagnozowanych dopiero w późniejszych etapach.

Ten typ nowotworu wykazuje niestety niskie szanse na skuteczne leczenie chirurgiczne. Tylko 30-50% guzów jest możliwe do usunięcia operacyjnie. Pięcioletnia stopa przeżywalności wynosi tylko 10-25%. W Polsce rak przełyku stanowi około 2% wszystkich przypadków nowotworów. Według informacji z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2021 roku zdiagnozowano 1468 nowych przypadków tej choroby. Rak ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn (od 4 do 10 razy częściej niż kobiety), a najbardziej narażone są osoby w wieku 65-74 lata, ale może się rozwinąć także u osób młodszych.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje raka przełyku: płaskonabłonkowy, który jest znacznie częstszy i wywodzi się z nabłonka płaskiego, lokalizując się głównie w górnej lub środkowej części przełyku, oraz gruczołowy, powstający na podstawie nabłonka gruczołowego, który najczęściej występuje w dolnej części przełyku.

Pomimo że rak przełyku zazwyczaj rozwija się bez wyraźnych objawów, pewne sygnały powinny nas niepokoić i skierować nas do lekarza. Symptomem mogą być trudności w przełykaniu pokarmu stałego, które z czasem mogą intensyfikować się również przy spożywaniu płynów, ból podczas połykania, brak apetytu, spadek masy ciała, duszność i przewlekły kaszel. Wśród innych objawów można wymienić chrypkę, czkawkę, ból za mostkiem, ból pleców i w nadbrzuszu, powiększenie węzłów chłonnych, wymioty, nudności, a także krwioplucie.