Olej z pestek brzoskwini – nieoceniony składnik kosmetyków i środek do aromaterapii

Olej z pestek brzoskwini – nieoceniony składnik kosmetyków i środek do aromaterapii

Wyróżniający się spośród innych, olej z pestek brzoskwini jest powszechnie cenionym olejem kosmetycznym, pozyskiwanym ze składników owocowych, które często są traktowane jako odpady. Jego wszechstronne zastosowanie obejmuje pielęgnację skóry jak i stanowi wsparcie dla masażu czy aromaterapii. Pytanie brzmi – kto może najbardziej skorzystać na jego właściwościach?

Kontrastując z typowymi olejami roślinnymi, takimi jak oleje palmowe, sojowe, rzepakowe czy słonecznikowe, które są głównie wykorzystywane w celach spożywczych, oleje z pestek roślin wykazują pewne unikalne zastosowania w dziedzinie kosmetologii i produkcji żywności funkcjonalnej. W tym kontekście warto podkreślić rolę oleju z pestek brzoskwini, biorąc pod uwagę, że brzoskwinie i ich odmiana bezskórkowa – nektarynki – są drugim najważniejszym owocem po jabłkach w Unii Europejskiej.

Jak dochodzi do produkcji oleju z pestek brzoskwini?

Co roku w Europie produkuje się aż 3.8 miliona ton (FAOSTAT, 2013) brzoskwiń i nektarynek. Owoce te, pochodzące z drzew z rodziny różowatych, są wykorzystywane do produkcji dżemów, konserw, soków, nektarów i innych napojów. Jak ciekawostkę można wspomnieć, że liście Prunus persica są stosowane w leczeniu podrażnień układu pokarmowego i zaparć. Pestki owoców zazwyczaj służą jako pasza dla zwierząt lub paliwo. Alternatywnym rozwiązaniem, które przynosi coraz większe korzyści, jest produkcja oleju. Proces ten wymaga najpierw odpowiedniego wysuszenia pestek – w warunkach komercyjnych są one umieszczane w piecach o temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Po całkowitym wysuszeniu pestki są mielone na proszek, z którego ekstrahuje się olej za pomocą różnego rodzaju rozpuszczalników, takich jak benzyna ekstrakcyjna, eter etylowy, chloroform czy heksan. Ten ostatni zapewnia najlepszą jakość pod względem zawartości kwasów, nadtlenków, jodu czy wskaźnika saponifikacji.

Metoda tradycyjna i bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego to mechaniczne wytłaczanie oleju bez użycia wysokiej temperatury i związków chemicznych, które nie tylko służą do ekstrakcji, ale także do rafinacji oleju. Efektem jest droższy, ale bardziej ekologiczny olej, bogatszy w cenne składniki odżywcze. Gotowy produkt powinien być przechowywany w ciemnej butelce, w suchym miejscu, nie dłużej niż 12-14 miesięcy od momentu otwarcia.

Zanim przejdziemy do omówienia składu oleju z pestek brzoskwini, warto wspomnieć o jednej ciekawostce: z odpadów powstałych podczas procesu wytłaczania oleju produkuje się czasem mąkę!

Jaki jest skład oleju z pestek brzoskwini?

Pestki z brzoskwiń mają trochę mroczną reputację jako trucizna. W każdej z nich znajduje się niewielka ilość cyjanowodoru, który przy większym spożyciu może powodować bóle głowy, zaburzenia widzenia, palpitacje, a nawet śmierć z powodu niewydolności oddechowej. Jednak pestka zawiera głównie tłuszcze (ponad 50%) i białko.

Po ekstrakcji, olej z pestek brzoskwini zawiera przede wszystkim duże ilości kwasów tłuszczowych jednonienasyconych (nawet ponad 76%), z dominacją kwasu oleinowego (omega-3). Drugim składnikiem pod względem ilości jest kwas linolowy, który należy do kwasów wielonienasyconych (omega-6), natomiast reszta frakcji tłuszczowej zawiera kwasy tłuszczowe nasycone, palmitynowy i stearynowy. Olej ten zawiera również witaminy A i E oraz cenne antyoksydacyjne związki fenolowe, takie jak kwas hydrocynamonowy, kwas kawowy czy galusan epigallokatechiny.