Przyczyny i metody leczenia obrzęków pod oczami
Obecność worków pod oczami często bywa postrzegana jako problem natury estetycznej, jednak może ona sygnalizować też potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Szukanie rozwiązania tej dolegliwości ma zatem aspekt podwójny – chęć poprawy wyglądu oraz troskę o własne zdrowie. Na szczęście, możliwe jest zniwelowanie tych nieestetycznych opuchlizn za pomocą domowych metod!
Z wiekiem na twarzy wielu osób zaczyna pojawiać się różnego rodzaju obrzęk. Jest to zjawisko dość powszechne, spowodowane naturalnym procesem starzenia się organizmu, który wpływa między innymi na osłabienie tkanki mięśniowej. Mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie powiek w pozycji nie są już w stanie w pełni spełniać swojej funkcji i z upływem lat warstwa tłuszczu otaczająca oczodoły przesuwa się ku dolnej powiece, tworząc coś na kształt podusi. Czasem do komórek tłuszczowych dołączają gromadzące się płyny, powodujące dodatkowy obrzęk. W takiej sytuacji mówimy już nie tylko o workach pod oczami, ale także o obrzęku okołooczodołowym, co może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne.
Zdrowotne powody pojawiania się worków pod oczami
Pojawienie się worków pod oczami nie jest zawsze wynikiem procesu starzenia. Często jest to spowodowane bieżącymi zmianami związanymi ze stylem życia, takimi jak niewystarczająca ilość snu, palenie papierosów czy dieta bogata w sól. Te czynniki mają duży wpływ na wygląd naszej twarzy, zwłaszcza okolic oczu. Choć te problemy można łatwo naprawić, to niestety nie da się tego powiedzieć o predyspozycjach genetycznych. W niektórych rodzinach worki pod oczami są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Może jednak zdarzyć się, że opuchlizna dolnych powiek jest sygnałem alergii. Takie podejrzenie mogą potwierdzić jednoczesne objawy, takie jak kichanie, swędzenie skóry, wysypka, łzawienie oczu, katar czy suchy kaszel.
Opuchlizna wokół oczu może być także symptomy chorób tarczycy, szczególnie niedoczynności, a także różnych infekcji oka – od jęczmienia po bakteryjne zapalenie tkanki podskórnej. W przypadku dolegliwości okulistycznych powieki są zazwyczaj zaczerwienione, a czasem nawet swędzące lub piekące. W takim przypadku wizyta u specjalisty jest absolutnie konieczna. Worki pod oczami mogą być także efektem niedawno przeprowadzanej operacji na głowie. W takiej sytuacji problem powinien ustąpić samodzielnie po pewnym czasie.