Wyjątkowe korzyści olejku cynamonowego: od zdrowia do urody

Wyjątkowe korzyści olejku cynamonowego: od zdrowia do urody

Dostępne w różnych postaciach oleje i olejki znane są z szerokiego spectrum właściwości zdrowotnych oraz kosmetycznych. Wśród nich jest i olejek cynamonowy, który ma mnóstwo korzyści. Wykorzystuje się go jako składnik perfum, kosmetyków pielęgnacyjnych, a nawet środków do higieny jamy ustnej. Ale jego magiczne właściwości nie kończą się na tym. Co powinieneś wiedzieć o olejku cynamonowym?

Olejek cynamonowy należy do grupy olejków eterycznych i jest pozyskiwany z cynamonowca cejlońskiego. Ta niewielka roślina pochodzi z egzotycznych obszarów Azji, głównie ze Sri Lanki i Indii. To tam zaczęto wykorzystywać nietypowy smak cynamonu i doceniono jego wartości lecznicze. Co interesujące, mimo że pochodzi z Azji, to produkcja tego olejku odbywa się w Maroko, na Madagaskarze i Seszelach. Obecnie cynamon jest popularny na całym świecie. Stosuje się go jako naturalny środek zdrowotny, który pomaga radzić sobie z wieloma problemami i zaburzeniami.

Olejek cynamonowy jest skarbnicą nie tylko olejków eterycznych. Zawiera on również aldehyd cynamonowy i octan cynamylu, które mają działanie grzybobójcze, dezynfekujące i bakteriobójcze. Z uwagi na obecność flawonoidów, taniny, błonnika i żelaza, stosuje się go na różne stany zapalne skóry. Charakteryzuje się słodkim zapachem i jasnożółtym lub niemal przezroczystym kolorem. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, olejek cynamonowy jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym (na przykład w produkcji kosmetyków do pielęgnacji ciała), spożywczym (między innymi do dodawania smaku słodyczom) oraz w aromaterapii.

Produkcja olejku cynamonowego odbywa się za pomocą metody destylacji z parą wodną i korą cynamonowca cejlońskiego. Można go również uzyskać z liści i korzeni tej rośliny, ale produkt końcowy nie będzie pełnowartościowy. W każdym z tych przypadków głównymi składnikami są aldehyd cynamonowy (do którego przypisuje się głównie aktywność biologiczną olejku) i eugenol (z którego głównie pozyskuje się wanilinę). W olejku z kory dominuje ten pierwszy, natomiast w innych olejkach jego zawartość nie przekracza kilku procent (95% to eugenol).

Olejek eteryczny z cynamonu składa się z wielu wartościowych substancji i aktywnych związków, które pozytywnie wpływają na nasze ciało i samopoczucie. To wszystko za sprawą aldehydu cynamonowego, który ma działanie antyseptyczne (przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze), stymulujące (stymuluje wydzielanie soku żołądkowego) i uspokajające (koi system nerwowy).

Z uwagi na swoje bakteriobójcze właściwości olejek cynamonowy można stosować w leczeniu trądziku i innych infekcji skórnych. Doskonale nawilża i natłuszcza cerę, usuwa również wszelkie stany zapalne. Wystarczy nałożyć olejek bezpośrednio na miejsca dotknięte trądzikiem i po około 30 minutach zmyć ciepłą wodą.

Olejek cynamonowy jest również korzystny dla włosów. Odżywia je, nawilża i regeneruje. Świetnie radzi sobie z zapaleniem mieszków włosowych lub innymi stanami zapalnymi skóry głowy. Trzeba go wymieszać z dodatkiem miodu i odrobiną oliwy z oliwek. Powstałą miksturę nakładamy na skórę głowy i zostawiamy na około 15 minut, a następnie myjemy włosy i płuczemy je ciepłą wodą.

Właściwości przeciwzapalne olejku cynamonowego sprawiają, że skutecznie łagodzi on różne bóle, jednocześnie relaksując ciało. Osobom, które cierpią na bóle stawów, zaleca się częste spożywanie cynamonu oraz stosowanie olejku z tej przyprawy. Osoby z przewlekłymi migrenami również powinny regularnie używać olejku cynamonowego, ponieważ obniża on ciśnienie i poprawia nastrój.

Zarówno cynamon, jak i olejek cynamonowy są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Niszczą one wszelkie pojawiające się komórki nowotworowe. To wszystko dzięki obecności aldehydu cynamonowego, który wspomaga profilaktykę raka jelita grubego. Usuwa nie tylko toksyny, ale również wspomaga regenerację uszkodzonych komórek i chroni przed działaniem czynników rakotwórczych.

Substancje aktywne zawarte w oleju cynamonowym mają zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi, zwiększając jednocześnie aktywność insuliny, obniżając glikemię, odciążając trzustkę i przyspieszając metabolizm. To oznacza, że olejek pomaga w niwelowaniu objawów cukrzycy typu II. Co więcej, regularne stosowanie olejku cynamonowego reguluje poziom trójglicerydów i obniża poziom złego cholesterolu (LDL).

Dzięki swoim właściwościom drażniącym, olejek cynamonowy stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, co ułatwia proces trawienia. Dlatego też można go stosować doustnie jako pomoc w odchudzaniu. Trzeba jednak pamiętać, że stosowany w nadmiernych ilościach może doprowadzić do stanów zapalnych błony śluzowej żołądka. Z drugiej strony, olejek usuwa szkodliwe substancje, bakterie i toksyny z naszego organizmu, które mogą hamować nasz metabolizm.

Inną właściwością olejku cynamonowego jest jego zdolność do oczyszczania jamy ustnej i odświeżania oddechu. Z tego powodu jest często używany w produkcji gum do żucia, a także jako składnik past do zębów.

Olejek cynamonowy przynosi wiele korzyści dla kobiet. Głównie dlatego, że łagodzi skurcze i bóle menstruacyjne. Młode matki zauważyły również, że regularne stosowanie tego olejku wspomaga produkcję mleka.

Olejek cynamonowy jest także wykorzystywany w aromaterapii. Regularne wdychanie go poprawia samopoczucie, redukuje zmęczenie i łagodzi napięcie mięśniowe. Jednocześnie zwiększa umysłowe zdolności, takie jak zapamiętywanie czy koncentracja. Jego stosowanie jest zalecane również w przypadku objawów łagodnej depresji.

Jest również skutecznym środkiem odstraszającym owady, zwłaszcza komary. Nie dziwi więc fakt, że jest często występującym składnikiem w preparatach przeciw owadom. Co więcej, stosowany miejscowo na skórę w miejscu ugryzienia, przynosi natychmiastową ulgę.