Czy poprawnie ładujesz baterie w laptopie? Sprawdź koniecznie!
Laptop to narzędzie pracy i środek komunikacji ze światem. Będzie służył długie lata bezawaryjnie, jeżeli tylko zadbasz o niego w odpowiedni sposób. Kluczowa jest tu, prócz oprogramowania, właściwa dbałość o baterię w laptopie. Jak ją ładować, aby służyła długie lata?
Nie rozładuj do końca
Nic nie denerwuje bardziej, niż praca do skończenia na laptopie i migające ostrzeżenie, że za chwilę się wyłączy. A potem gaśnie w najmniej spodziewanym momencie. Akurat wtedy, gdy właśnie miało się sięgnąć po zasilacz. Jeżeli to znasz, to podobnie jak ja musisz zmienić nawyki. Specjaliści radzą, aby nie doprowadzać do całkowitego wygaśnięcia laptopa a tym samym do rozładowania się baterii w 100%.
Do pełna również niewskazane
Ponoć ładowanie baterii w laptopie na maksa również nie jest dobre. Każdy z nas zapomniał pewnie odłączyć kabla zasilania, gdy ten naładował się już w pełni. To również nie jest dobry zwyczaj, bo bateria wtedy o wiele szybciej traci swoją wydajność. Jak więc wybrnąć z tej kłopotliwej sytuacji? Można samemu zająć się tym tematem, sprawdzając co jakiś czas poziom naładowania. Oczywiście nie mamy na to czasu. Na szczęście możemy ustawić takie parametry w specjalnej aplikacji w każdym dobrym laptopie.
Bateria nie lubi przegrzania
Kolejna złota zasada brzmi — nigdy nie zostawiaj laptopa w gorącym miejscu. Może to być rozgrzany samochód, czy nawet intensywne promienie słoneczne padające na biurko z komputerem. Jeżeli doprowadzono do przegrzania urządzenia, koniecznie go wyłącz i poczekaj, aż się schłodzi.
Niska temperatura może być równie zabójcza dla baterii w laptopie. Przynosząc go z zimnego, zawsze odczekaj chwilę, nim go włączysz. Aby nie dopuścić do przegrzania, zwracaj uwagę czy otwory wentylacyjne w urządzeniu nie są zatkane. Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu laptopa.
Oszczędnie za to z korzyścią
Logicznie rzecz ujmując — im rzadziej ładujesz, tym bateria będzie dłużej dawała 100% żywotności. Nie wahaj się więc przed włączeniem trybu energooszczędnego w notebooku. Zmniejsz więc poziom podświetlenia ekranu, wyłącz Bluetooth jeżeli z niego nie korzystasz. Zdziwisz się, ile takie pozornie błahe rzeczy pobierają energii!