Wzrasta liczba ataków hakerskich – jak się przed nimi uchronić?

Wzrasta liczba ataków hakerskich – jak się przed nimi uchronić?
fot. unsplash.com

Raport ABW za ubiegły rok nie pozostawia złudzeń. Liczba incydentów związanych z naruszeniem cyberbezpieczeństwa wzrosła aż o 88 procent. Co dziwne, ataki na nasz kraj przeprowadzono nawet z Korei Północnej. 

Niepokojące dane

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV w opublikowanym dokumencie zaznacza ciekawe dane. Według nich wyłącznie w ubiegłym roku odnotowano 246 107 zgłoszeń dotyczących potencjalnego wystąpienia incydentu teleinformatycznego. To najwyższy wskaźnik w historii, który zmusza nas do jednego. Musimy być jeszcze bardziej czujni na wszelkie dziwne i zwykłe zachowania teleinformatyczne. 

Sposoby na hakera

Wymieniając jednym tchem, na początku to przede wszystkim dobre filtry antyspamowe w skrzynce mailowej oraz program antywirusowy. Kolejno, to brak zaufania do nieznanych adresatów e-maili i listów zwykłych. Jeszcze inny sposób, to sprawdzanie niepokojących nas rzeczy. Być może zmiana konta dostawcy prądu? A może inny adres jest na kopercie? To wszystko powinno wzbudzić twoją czujność. 

W Internecie nie brakuje wyznań ludzi, którzy zarzekają się, że znali wszystkie zasady bezpieczeństwa, a i tak padli ofiarą oszustwa. Czasem to zwykła rozmowa przez telefon, tak zmanipulowana, że człowiek robi rzeczy, których nigdy by nie wykonał. Bywa, że to zwykły mail i jedno kliknięcie. Co wtedy zrobić?

Gdy staniesz się ofiarą

Czasem przez jeden nierozważny krok jesteśmy ofiarą ataku hakerskiego. Ktoś się włamał na nasze konto albo też na skrzynkę mailową i tym samym wyłudził konkretne dane. Co w tym przypadku najlepiej zrobić? Zgłoś sprawę na policję, do banku, a także zastrzeż swój dowód osobisty. Tyle możesz zrobić w pierwszej chwili, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.