Olejki eteryczne jako składniki naturalnych płynów do odkażania pomieszczeń
Wiosna to czas, który szczególnie zachęca nas do gruntownych porządków w domu i mieszkaniu. Do sprzątania warto wykorzystać naturalne produkty, bezpieczne płyny do odkażania pomieszczeń i powierzchni, które z powodzeniem mogą zastąpić chemiczne produkty z drogerii.
Olejki eteryczne jako skuteczny środek odkażający
O ile olejki eteryczne najczęściej kojarzą nam się z produktami do inhalacji, działającymi rozgrzewająco, wyciszająco i uspokajająco, o tyle warto przypomnieć, że zdecydowana część z nich wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, pleśniobójcze. Olejki eteryczne zawierają między innymi fenole, terpeny czy aldehydy, które pomagają zwalczać niebezpieczne substancje.
Stąd też tak często stosowane są one przy różnego rodzaju infekcjach. Ich właściwości przeciwzapalne są w stanie często bardzo skutecznie wspomóc organizm z walce z chorobą. Warto jednak szerzej wykorzystywać te właściwości i korzystać z olejków, tworząc naturalne płyny do odkażania pomieszczeń. Olejki cytrusowe na przykład świetnie radzą sobie nawet z tak trudnym przeciwnikiem jak bakterie Escherichia coli. Jeśli chcesz zadbać o wyjątkową czystość i wysoki poziom higieny w domu, sięgnij po olejki takie jak:
- olejek cytrynowy,
- olejek pomarańczowy,
- olejek z drzewa herbacianego
- olejek cynamonowy,
- olejek lawendowy.
Możesz wypróbować także olejek tymiankowy, z oregano czy rozmarynowy. Nie wszyscy domownicy mogą być jednak fanami tak mocnych, zielnych zapachów. Doskonałym rozwiązaniem okaże się więc stworzenie mieszanki wybranego olejku „zielnego” z ulubionym cytrusowym zapachem. Dzięki temu olejki wzajemnie będą wzmacniać swoje właściwości, a ty będziesz cieszyć się domu pięknym zapachem.
Jak stosować olejki eteryczne?
Do stosowania olejków jako środków odkażających i dezynfekujących można podchodzić z ogromnym entuzjazmem, warto jednak zachować także czujność i uważność. Przede wszystkim nie każdy olejek można bezpiecznie stosować na delikatnych, skłonnych do odbarwienia powierzchniach. Trzeba też pamiętać, że kontakt niektórych olejków ze skórą, może powodować podrażnienia. Dlatego też zanim postanowisz skorzystać z konkretnego produktu, zapoznaj się dokładnie z instrukcją producenta. Powierzchnie i pomieszczenia możesz odkażać na kilka różnych sposobów.
Najłatwiejszym będzie dyfuzja, najlepiej na zimno (szczególnie jeśli zamierzasz wykorzystywać olejek cytrynowy lub inny cytrusowy zapach). Rozpylanie olejku sprawdza się świetnie szczególnie, jeśli w domu jest osoba chora albo wracacie do niego po dłuższej nieobecności. Jest to również działanie profilaktyczne. Regularna dyfuzja zapobiega rozwojowi różnego rodzaju drobnoustrojów.
Możesz przygotować pastę, w której składzie znajdą się wybrane olejki eteryczne. To świetnie rozwiązanie do czyszczenia łazienkowej armatury, płytek łazienkowych, fug. Z pomocą takiej pasty wyczyścić przestrzeń wokół toalety czy zlew.
Do klamek, uchwytów czy innych (nieporowatych) powierzchni płaskich możesz wykorzystać naturalny środek do dezynfekcji z ciepłą wodą, octem i olejkami eterycznymi.