Czy wiesz czym różni się zawał od nagłego zatrzymania akcji serca? Oto jak je rozróżnić!

Czy wiesz czym różni się zawał od nagłego zatrzymania akcji serca? Oto jak je rozróżnić!
fot. unsplash.com

Serce to jeden z takich narządów, bez którego nie jesteśmy w stanie funkcjonować. O ile bez płuca czy nerki nam to się udaje, o tyle bez serca już raczej nie. Warto więc umieć właściwie odczytywać sygnały, jakie daje nam ciało gdy dzieje się coś złego. Nagłe zatrzymanie serca a zawał, czy wiesz czym się różnią?

Blokada w naczyniach wieńcowych

Mimo że w mediach możemy przeczytać o takiej chorobie jak atak serca, w medycynie takie pojęcie nie funkcjonuje. Poprawna nazwa tego zdarzenia medycznego to zawał serca. Dochodzi do niego, gdy następuje częściowe lub całkowite zablokowanie przepływu krwi w naczyniach wieńcowych. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest niedokrwienie i martwica mięśnia sercowego. W praktyce- życiodajne serce zaczyna umierać.

Zawał serca zwykle następuje nagle i wymaga szybkiej interwencji. Niezwłoczne wezwanie kartki pogotowia to podstawa, podobnie jak działanie zgodnie ze wskazówkami dyspozytora. W tym przypadku nie musimy podejmować reanimacji krążeniowo oddechowej, bo ta ze względu na blokadę krwi w naczyniach, nic nie przyniesie dobrego dla chorego. Jedynie szybkie odwiezienie do szpitala gwarantuje uratowanie pacjenta.

Więcej informacji zdrowotnych znajdziesz na portalu zdrowieonline.pl

Aby go rozpoznać, warto zwrócić uwagę na następujące symptomy. Przede wszystkim będzie to nagły i silny ból w klatce piersiowej. Do tego zachowana przytomność i oddech prawidłowy lub przyspieszony. Znakiem rozpoznawczym jest również wyczuwalne tętno i przyspieszony puls. Ostatnią już, ogólne osłabienie, bladość oraz obfite pocenie się.

Nagłe zatrzymanie krążenia

Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której serce po prostu przestaje pracować. Może być to spowodowane arytmią a czasem nawet zawałem. Jednak nie zawsze nagłe zatrzymanie krążenia wiąże się bezpośrednio z tym ostatnim. Nagłe zatrzymanie krążenia może wystąpić na skutek genetycznej choroby serca, albo jego niewydolności.

Powodów jest wiele, dlatego tak ważne jest, aby pacjent znalazł się pod opieką lekarską jak najszybciej. W tym przypadku akcja reanimacyjna polegająca na masażu serca jest naj najbardziej wskazana. Po upływie od 3 do 5 minut, od nagłego zatrzymania krążenia bez reanimacji, dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Jak je rozpoznać? Przede wszystkim utrata przytomności oraz brak wyczuwalnego pulsu i oddechu.