Oczyszczanie wątroby poprzez dietę – droga do zdrowia
Nieodpowiednie nawyki żywieniowe, głównie związane ze spożywaniem tłustych i trudnych do strawienia produktów, regularne picie alkoholu, a także stosowanie leków metabolizowanych przez wątrobę mogą przyczynić się do jej schorzeń. Jednym z takich schorzeń jest stłuszczenie, które może prowadzić do niewydolności tego organu. Zmiana diety na bardziej oczyszczającą, opartą na owocach i warzywach i unikaniu tłuszczów zwierzęcych, może pomóc w odtruciu wątroby.
Wątroba jest organem o wyjątkowych zdolnościach regeneracji. Codziennie uczestniczy w procesie metabolizowania wielu potencjalnie szkodliwych dla naszego organizmu substancji. W ten sposób pełni funkcję filtru dla toksyn. Jej obciążenie spowodowane niezdrowym stylem żywienia może prowadzić do destrukcji hepatocytów (komórek wątrobowych), co z kolei może skutkować niewydolnością wątroby.
Szkodliwe dla wątroby mogą okazać się składniki obecne w jedzeniu, używkach oraz lekach. Do zagrożeń należą również bakterie i przechodzone wcześniej choroby wirusowe. Im więcej toksyn trafia do naszego organizmu, tym większy wysiłek musi włożyć wątroba, aby oczyścić krew i odtruć cały organizm. Po takim obciążeniu, sama potrzebuje oczyszczenia i detoksykacji.
Pierwszym sygnałem sugerującym problemy z wątrobą jest jej stłuszczenie. Proces ten inicjowany jest nie tylko przez nadużywanie alkoholu, ale przede wszystkim przez spożywanie tłustych i ciężkostrawnych pokarmów. Następnym etapem może być kamica pęcherzyka żółciowego, a także zaburzenia funkcji wydzielniczej wątroby (czyli produkcja żółci), które mogą prowadzić do jej niewydolności. Osoby otyłe są częściej narażone na choroby wątroby.
Dieta oczyszczająca wątrobę powinna być stosowana przynajmniej raz w roku. Jest ona szczególnie rekomendowana dla osób, które przez wiele lat spożywały produkty tłuste i ciężkostrawne; dla osób przyjmujących leki mogące szkodzić komórkom wątroby; dla osób z dużą nadwagą i otyłością; dla osób nadużywających alkoholu i u których wykryto alkoholowe stłuszczenie wątroby; dla pacjentów, u których stwierdzono niealkoholowe stłuszczenie wątroby (zwane dietozależnym); dla osób cierpiących na choroby pęcherzyka żółciowego i dla tych, którzy mają nieprawidłowe wyniki badań krwi, takie jak podwyższony poziom trójglicerydów i cholesterolu.
Odtruwanie wątroby jest niezbędne również w przypadku długotrwałego stosowania diet odchudzających, często opartych na spożywaniu dużej ilości jednego lub kilku produktów obciążających wątroby. Jeśli dieta jest biedna w błonnik, witaminy, naturalne antyoksydanty, to może to zakłócać pracę wątroby, a co za tym idzie, konieczne jest jej oczyszczanie. Prawidłowe funkcjonowanie wątroby zapewnia sprawne działanie układu pokarmowego oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała.