Zdrowe spożywanie tłuszczów nasyconych – mit czy prawda?
Niektóre osoby mogą uważać, że margaryna jest zdrowsza od masła, ale to nie jest do końca prawda. Badania opublikowane na łamach „Annals of Internal Medicine” wskazują, że umiarkowane spożycie tłuszczów nasyconych nie prowadzi do zwiększenia ryzyka chorób serca oraz innych schorzeń układu krążenia.
Przez długie lata przekonanie, że tłuszcze nasycone, które można znaleźć np. w tłustych kawałkach czerwonego mięsa, maśle, śmietanie czy boczku, podnoszą poziom cholesterolu we krwi i przyczyniają się do rozwoju choroby wieńcowej było powszechne. Jednak ten pogląd został podważony przez naukowców z University of Cambridge.
Badacze argumentują, że ilość tłuszczów nasyconych spożywanych w diecie oraz ich poziom we krwi nie korelują z częstotliwością występowania chorób serca. Ponadto stwierdzili, że spożywanie tłuszczów wielonienasyconych nie chroni układu sercowo-naczyniowego tak skutecznie jak wcześniej sądzono.
Z drugiej strony, badacze zwracają uwagę na negatywne skutki spożywania izomerów trans kwasów tłuszczowych, które można znaleźć w utwardzanych tłuszczach roślinnych takich jak margaryna. Są one stosowane ze względu na długą datę przydatności do spożycia i są często obecne w przetworzonej żywności oraz posiłkach z restauracji szybkiej obsługi. Lekarze oraz dietetycy są zgodni – dieta bogata w produkty zawierające utwardzone oleje może poważnie zwiększyć ryzyko chorób serca oraz cukrzycy.
Główny autor badań, dr Rajiv Chowdhury, zauważa, że jest to potencjalnie interesujący wynik, który otwiera nowe możliwości dla badań naukowych i zachęca do przemyślenia obecnych wytycznych dotyczących zdrowego odżywiania. Naukowiec zwraca także uwagę, że zastępowanie tłuszczów nasyconych węglowodanami nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ to właśnie nadmiar węglowodanów prowadzi do powstania najgroźniejszej formy „złego cholesterolu” – LDL typu B.
Stwierdzenie to zostało potwierdzone przez badania opublikowane w 2010 roku na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”. Badania te sugerowały, że osoby pragnące poprawić kondycję swojego układu sercowo-naczyniowego powinny ograniczyć spożywanie produktów zawierających mąkę i skrobię, takich jak pieczywo, makaron czy zboża, nawet tych pełnoziarnistych.
Jednak specjaliści przestrzegają, że wyniki tych badań nie powinny być wykorzystywane jako usprawiedliwienie dla nadmiernego spożycia tłustych potraw.