Ajurweda – tajemnicza starożytna medycyna i jej wpływ na współczesny świat

Ajurweda – tajemnicza starożytna medycyna i jej wpływ na współczesny świat

Ajurweda, to niezwykłe połączenie praktyk leczniczych i filozoficznych pochodzących z krajów wschodu, której korzenie sięgają ponad 5000 lat wstecz. Początkowo stosowana wyłącznie na terenie Indii, ajurweda rozprzestrzeniła się obecnie na większość krajów azjatyckich. Dzięki uzyskaniu oficjalnego uznania przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), zdobywa coraz szersze grono zwolenników na kontynentach europejskim i amerykańskim. Kluczowa idea ajurwedy, choć stara jak świat, nadal ma swoje zastosowanie w dzisiejszym, zmieniającym się świecie. Przypomina nam ona o fundamentalnym powiązaniu ciała i duszy oraz o nierozerwalnej jedności człowieka z otaczającym go wszechświatem. Ale jakie są fundamenty ajurwedy i czy aby ją praktykować trzeba dokonać wielu wyrzeczeń?

Ajurweda, uznawana za najstarszy system medyczny na świecie, wywodzi się z sakralnych tekstów religii hinduskiej – Wed. Jej nazwa pochodzi od słów „ajur”, które oznacza życie, oraz „veda”, co jest znanym określeniem nauki. Zatem, w dosłownym tłumaczeniu ajurweda jest nauką o życiu, a nawet nauką o długowieczności. To tłumaczenie idealnie wpisuje się w filozofię ajurwedy, która skupia się na holistycznym spojrzeniu na człowieka – jednostkę nierozerwalnie związaną z ciałem, umysłem i duszą. Filary ajurwedy opierają się na naturalnych metodach leczenia, takich jak medytacja czy ziołolecznictwo, które mają na celu zachowanie równowagi między poszczególnymi sferami naszego życia. W systemie tym niezwykle istotna jest profilaktyka, obejmująca regularną aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie oraz dbanie o właściwe relacje międzyludzkie.

Ajurwedyczne podejście do medycyny zakłada, że świat składa się z pięciu żywiołów (eter, powietrze, ziemia, woda, ogień), które są odzwierciedlone w ludzkim organizmie. Te elementy tworzą wewnątrz nas systemy energii, które łącząc się ze sobą wzajemnie tworzą tzw. dosze. Dosze to trzy podstawowe typy energii:
– kapha – połączenie ziemi i wody, symbolizuje nasz układ odpornościowy i odpowiada za regenerację organizmu,
– vata – wiatr i eter, odpowiedzialne za oddychanie, ruchy ciała i krążenie krwi,
– pitta – kombinacja ognia i wody, związana z prawidłowym metabolizmem i procesami trawiennymi.
Oprócz dosz, w każdym z nas istnieje również siła życiowa, zwana praną. Zgodnie z filozofią ajurwedy, zdrowie i dobre samopoczucie zależą od zachowania równowagi między wszystkimi trzema doszami. Jeżeli ta równowaga zostaje zaburzona, prowadzi to do różnego rodzaju nieprawidłowości, zarówno spowodowanych nadmierną aktywnością, jak i wyczerpaniem. Przewlekłe stany niepokoju mogą prowadzić do pogorszenia kondycji zdrowotnej, manifestującej się poprzez różnorodne zaburzenia i choroby.