Dieta Proteiczna Pierre’a Dukana – Fazy, Skutki, Recenzje i Przykładowy Plan Posiłków

Dieta Proteiczna Pierre’a Dukana – Fazy, Skutki, Recenzje i Przykładowy Plan Posiłków

Dieta Dukana stała się modnym podejściem do odżywiania dla osób walczących z nadwagą i otyłością, skupiającym się na konsumpcji produktów bogatych w białko. Zdobyła popularność ze względu na swoje stosunkowo szybkie wyniki i brak wymogu drobiazgowej kontroli kalorii podczas jej stosowania. Przy wyborze diety Dukana warto jednak dobrze zrozumieć, które produkty są dopuszczalne, jakie mogą być potencjalne efekty uboczne i kto powinien ją stosować.

Dieta Dukana, stworzona przez Pierre’a Dukana, to model żywieniowy oparty na wysokim spożyciu białka (dieta wysokobiałkowa). Jego głównym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej i obniżenie nadmiaru masy ciała. Wyróżnia się spośród innych diet odchudzających proponowanym bilansem makroskładników oraz brakiem konieczności przeliczania kalorii.

Nie wprowadza ona znaczących limitów ilościowych w zakresie dopuszczalnych produktów ani nie nakazuje konkretnych porcji czy częstotliwości posiłków. Dieta Dukana opiera się na podstawowym założeniu, że białko to składnik, który zwiększa tempo przemiany materii ze względu na większy wydatek energetyczny na jego trawienie i wchłanianie w porównaniu do innych makroskładników.

Plan diety składa się z czterech kluczowych faz: faza uderzeniowa, faza naprzemienna, faza stabilizacji masy ciała i faza utrwalania. Jak zauważa twórca diety, wszystkie te elementy są równie ważne i pomijanie lub zmienianie ich kolejności może prowadzić do braku oczekiwanych rezultatów odchudzania.

Pierwsza faza, czyli faza uderzeniowa, jest najbardziej restrykcyjnym elementem planu i powinna trwać około 5-7 dni. W tym czasie dopuszcza się spożywanie tylko pokarmów wysokobiałkowych i niskotłuszczowych. Nie ma jednak żadnych ograniczeń co do ilości tych produktów lub częstotliwości ich spożywania. Dodatkowo zaleca się picie co najmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie.

Drugą fazą jest etap naprzemienny, podczas którego dni charakteryzujące się wysokim spożyciem białka przeplatają się z dniami, kiedy można spożywać warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Nie ma konieczności ograniczania ilości tych produktów, jednak zaleca się konsumpcję do momentu osiągnięcia uczucia sytości. Ta faza powinna trwać tak długą, aż osiągnie się docelową masę ciała, co w praktyce może oznaczać kilka lub nawet kilkanaście miesięcy.

Faza utrwalania masy ciała to następny krok, który ma na celu utrzymanie osiągniętej masy ciała. Czas trwania tej fazy zależy od ilości zrzuconych kilogramów – na każdy utracony 1 kg przypada 10 dni utrwalania. W tym okresie nie stosuje się już modelu naprzemiennego, a jadłospis jest poszerzany o pełnoziarniste pieczywo, sery żółte, owoce niskowęglowodanowe oraz makaron, kaszę, ryż i ziemniaki. Wprowadza się również tzw. „królewskie uczty”, kiedy to dwa razy w tygodniu można zjeść dowolny posiłek, nawet ten składający się z produktów do tej pory niedozwolonych.

Ostatnią fazą jest faza stabilizacji, która jest jednym z najistotniejszych etapów pod względem skuteczności redukcji masy ciała. Jej zasady powinny być stosowane przez całe życie. Zakłada ona racjonalne spożywanie nieprzetworzonych, zdrowych produktów w ilościach zaspokajających głód. Dodatkowo, przynajmniej raz w tygodniu należy zastosować jednodniowy plan posiłków z fazy uderzeniowej.