Ekologiczna metoda odnowy uszkodzonych włosów: odżywka domowej roboty z jedwabiem i olejem lnianym

Ekologiczna metoda odnowy uszkodzonych włosów: odżywka domowej roboty z jedwabiem i olejem lnianym

W dzisiejszej rzeczywistości wiele kobiet boryka się z problemem suchych, matowych, kruchych i zniszczonych włosów. Przeważającą część tych problemów stanowią efekty stosowania drażniących skórę głowy szamponów, które niszczą naturalną ochronę włosów. Takie działanie skutkuje zaburzeniem pH skóry, a włosy stają się albo nadmiernie suchymi, albo przetłuszczonymi. W konsekwencji, struktura włosów ulega osłabieniu, stają się trudne do układania i mogą intensywnie wypadać. Dostępne na rynku odżywki, maseczki i lakiery do włosów mają swoje mankamenty – mimo że dodają fryzurze blasku i wygładzają ją, utrudniają oddychanie skórze głowy i przy długotrwałym użytkowaniu mogą prowadzić do łysienia.

W obecnych czasach wielu z nas zapomniało, że jeszcze parę wieków temu do utrzymania czystości głowy wystarczała tylko woda. Do zachowania higieny włosów nie są konieczne pianki i detergenty. Im mniej sztucznych składników używamy w codziennej pielęgnacji, tym silniejsza jest naturalna warstwa lipidowa naszej skóry, a włosy stają się mocniejsze. Dlatego powinniśmy unikać codziennego mycia głowy szamponem i zacząć czerpać inspiracje z tradycji hinduskich kobiet, które do pielęgnacji włosów używają wyłącznie naturalnych składników, zazwyczaj dostępnych w domowej kuchni. Na przykładowo, olej sezamowy lub kokosowy ziołami nie jest tylko zdrowym dodatkiem do dań, ale także doskonałym kosmetykiem, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Polska medycyna ludowa słynie ze stosowania piwa do pielęgnacji włosów, które po jej użyciu zyskują intensywne połyski i sprężystość. Obecnie, moda na naturalne metody pielęgnacji wraca. Istnieje wiele przepisów na domowe odżywki, maseczki i wcierki do włosów. Jednym z najbardziej efektywnych jest odżywka z jedwabiem i olejem lnianym, która ma zdolność regenerować nawet najbardziej zniszczone włosy.