Jedyny w swoim rodzaju – sekret zdrowia i urody w maśle jojoba
Większość z nas zna i docenia olej jojoba za jego uniwersalne zastosowanie, szczególnie w dziedzinie kosmetyki i technik masażu. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dokładnie jest masłem jojoba i jak jest produkowane? Ten stosunkowo młody produkt zdobywa sobie coraz większe uznanie na rynku, rywalizując skutecznie z innymi roślinnymi masłami. Odkryjmy razem, kiedy warto skorzystać z dobrodziejstwa masła jojoba.
Pochodząca z pustyni Sonora, która leży na południu Stanów Zjednoczonych i Meksyku, jojoba (Simmondsia chinesis), inaczej simondsją kalifornijską, to wiecznie zielony krzew. Jego ciemnobrązowe nasiona o imponującej wielkości ukrywają w sobie drogocenne roślinne woski. Już od wieków są one wykorzystywane przez rdzennych mieszkańców Ameryki do leczenia różnorodnych problemów skórnych. Obecnie jojoba jest hodowana na dużą skalę na całym świecie. Na bazie tłoczonych z jej nasion olejów powstają produkty wykorzystywane w kosmetyce, farmakologii, a nawet mechanice i produkcji środków ochrony roślin.
Jak dochodzi do przemiany oleju w masło jojoba? Zwykle tłuszcze roślinne mają formę olejów, od oliwy z oliwek po oleje z orzechów i nasion. Ale inny skład kwasów tłuszczowych może spowodować zmianę ich konsystencji z płynnej na stałą, co sprawia, że stają się masłami. Masło kakaowe czy shea to dobrze znane przykłady tego typu tłuszczów. Niekiedy również olej kokosowy utrzymuje stały stan skupienia w temperaturze pokojowej. Czy jednak ten sam proces przekształcania oleju w masło jest możliwy dla nasion jojoba?
Sekret kryje się w prostej odpowiedzi. Masło jojoba jest produkowane na bazie oleju z simnondsji kalifornijskiej, ale dodaje się do niego hydrogenizowane oleje roślinne, które nadają mu gęstą konsystencję. Hydrogenizacja to proces, podczas którego do naturalnych estrów dodawany jest atom wodoru, który zmienia strukturę wiązań między atomami. Dzięki temu z olejów roślinnych powstaje margaryna, która często jest jednym ze składników masła jojoba. Warto dodać, że różni producenci mogą stosować różne składniki i proporcje. Czasami w skład masła jojoba może wchodzić nawet wosk pszczeli. Dlatego też gotowe produkty mogą różnić się konsystencją i wyglądem. Niemniej jednak głównym aktywnym składnikiem (stanowiącym około 80%) powinien być zawsze olej jojoba.
Wygląd masła jojoba rzeczywiście przypomina masło. Jest zazwyczaj wyraźnie żółte, prawie złote i ma delikatny zapach, który kojarzy się z orzechami i olejem jojoba. Masło jest na tyle miękkie, że bez problemu można je nabrać do dłoni i rozsmarować na skórze. W wyższych temperaturach łatwo topi się.
Istnieje wiele powodów, dla których warto przekształcić olej w masło. Przede wszystkim dodatek hydrogenizowanych tłuszczów roślinnych sprawia, że olej jojoba staje się stabilniejszy i bardziej odporny na utlenianie. Poza tym jego gęsta konsystencja i jedwabna struktura ułatwiają dawkowanie i aplikację na skórę, co zwiększa komfort użytkowania i sprawia, że pielęgnacja staje się prawdziwą przyjemnością. Badania pokazują, że im więcej pozytywnych bodźców dostarczają nam kosmetyki podczas ich używania, tym chętniej po nie sięgamy!
Ciekawostką jest fakt, że mimo iż masło jojoba nie składa się w 100% z oleju jojoba, to jednak nie zawiera konserwantów, barwników ani substancji zapachowych. Dlatego też powinno być uznawane za produkt naturalny. Co więcej, jest to produkt wegański, hipoalergiczny i w pełni biodegradowalny.