Kwas hialuronowy – magiczny składnik kosmetyków i nie tylko

Kwas hialuronowy – magiczny składnik kosmetyków i nie tylko

Kwas hialuronowy, paradoksalnie, nie jest wcale kwasem. Jest to substancja, która zdobyła ogromną popularność w świecie kosmetologii dzięki swoim doskonałym właściwościom nawilżającym i ujędrniającym skórę. Produkty z kwasem hialuronowym dostępne są w różnych formach – od tabletek, przez żele, po zastrzyki. Obecnie, dzięki zaawansowanym metodom biotechnologicznym, kwas hialuronowy jest pozyskiwany w sposób bezpieczny dla zdrowia i skuteczny w działaniu. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, czy ten popularny składnik występuje naturalnie w naszym organizmie? I gdzie jeszcze, poza kosmetyką, można go znaleźć?

Okazuje się, że kwas hialuronowy istnieje naturalnie w naszych ciałach jako hialuronian sodu. Znajduje się go najwięcej w skórze, mazi stawowej i gałkach ocznych. Jest też integralnym elementem tkanki łącznej, płynów ustrojowych oraz ścian naczyń krwionośnych. W rzeczywistości nie jest to kwas, ale polisacharyd, który ma formę półprzezroczystego żelu. Główną rolą kwasu hialuronowego jest wiązanie wody w organizmie. Im starsi jesteśmy, tym mniej tej substancji jest w naszym ciele, co prowadzi do utraty elastyczności i odwodnienia skóry. Dlatego tak często korzystamy z produktów zawierających kwas hialuronowy – kremów, kapsułek czy zastrzyków. Ten składnik stał się jednym z najważniejszych w kosmetyce i cieszy się ogromnym uznaniem wśród kobiet preferujących naturalne metody pielęgnacji. Ze względu na swoją zdolność do łączenia włókien kolagenowych i wiązania cząsteczek wody, jest to doskonały środek do utrzymania skóry w dobrej formie. Działa nawilżająco, odżywczo i wygładzająco na naskórek. W medycynie estetycznej wykorzystuje się go do wygładzania zmarszczek, modelowania owalu twarzy, korekty nosa czy powiększania ust.

Początkowo kwas hialuronowy pozyskiwano z tkanek zwierzęcych, takich jak skóra rekina czy grzebień koguta. Jednak badania dowiodły, że taki kwas może wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego obecnie jest on produkowany przez fermentację mikrobiologiczną bakterii Streptococcus equi. Kwas hialuronowy występujący w skórze człowieka jest formą biopolimeru, który, obok kolagenu, jest podstawowym składnikiem skóry.

Dzięki hialuronianowi, skóra ma odpowiedni poziom nawilżenia. Co więcej, jedna drobinka kwasu hialuronowego może wiązać aż 250 cząsteczek wody! Ten sam kwas, który jest obecny w gałce ocznej, dba o prawidłową strukturę i funkcje ciała szklistego, zapewniając mu elastyczność i wspierając produkcję łez. W mazi stawowej hialuronian pomaga utrzymać elastyczność chrząstek i reguluje właściwości płynu stawowego, co pozwala na prawidłowe ruchy stawowe. Niedobór kwasu hialuronowego w naszym szkielecie może prowadzić do chorób zwyrodnieniowych stawów.