Najczęstsze objawy wypalenia zawodowego – czy ty również je masz?
Statystyki mówią jasno – wypalenie zawodowe chociaż raz w życiu poczuł co drugi dorosły pracownik. Nie ma znaczenia, czy jesteś na kierowniczym stanowisku czy też pracujesz na linii produkcyjnej. Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego. Jak je rozpoznać?
Przewlekłe zmęczenie
Każdy z nas ma za sobą źle przespane noce, które w efekcie dają ciężki do przeżycia poranek. Jednak, jeżeli takie chwile mamy codziennie mimo dobrego snu, coś jednak jest nie tak. Przewlekłe zmęczenie to również brak energii do działania jakiegokolwiek, nie tylko związanego z pracą. Tracisz zapał i radość z rzeczy, które jeszcze kiedyś sprawiały Ci sporo entuzjazmu.
Rada: Warto zrobić sobie podstawowe badania krwi, aby wykluczyć niedobory. Być może przewlekła apatia to nie tyle wypalenie zawodowe, co zwyczajny brak witamin. Zadbaj o to, aby się wysypiać.
Więcej informacji na temat zdrowia znajdziesz na kaszel.pl
Brak empatii
Jeżeli kilka osób z najbliższego otoczenia mówi ci, że nie potrafisz już rozmawiać z ludźmi bez racjonalnego podejścia, to może wypaliła się w tobie empatia. Traktujesz ludzi nie w kategoriach istot ludzkich ale robotów, które mają określone rzeczy do wykonania. Takie podejście nie tylko zraża do ciebie innych, ale i sprawia, że przestajesz być szanowany przez swoich pracowników.
Rada: Przyglądnij się temu, co myślisz o swoich pracownikach. Zadaj sobie pytanie, jak oni cię odbierają. Czy podoba ci się obraz który uzyskujesz?
Samoocena na minusie
Pracujesz więcej i ciężej, bo myślisz, że tak trzeba i dzięki temu podbudujesz swoją pozycję w firmie. Jednak wciąż nie jesteś z siebie dostatecznie zadowolona i obawiasz się zwolnienia. Do tego aby się odstresować, częściej sięgasz po używki, takie jak alkohol. Uważaj, aby nie wpaść w niepotrzebną spiralę.
Rada: Jesteś na konkretnym stanowisku nie bez powodu. Staraj się nie wypatrywać problemów tam, gdzie ich zwyczajnie nie ma.
Jak sobie radzić?
Najlepsza będzie rozmowa z psychoanalitykiem lub coachem, którzy dzięki swojej wiedzy nakierują twoje myśli na lepsze tory. Jeżeli zdajesz sobie sprawę z wypalenia zawodowego to już ogromny krok. Cała reszta, to mozolna praca nad sobą i swoimi emocjami. Jedno jest pewne- zdecydowanie warto!