Ostrzeżenie NASA: Mocna burza słoneczna zmierza w stronę Ziemi

Ostrzeżenie NASA: Mocna burza słoneczna zmierza w stronę Ziemi

Według informacji od NASA, Ziemia jest na kursie z potężnym obłokiem plazmy pochodzącym od Słońca. Obliczenia pokazują, że będzie on w pobliżu naszej planety dzisiaj, 30 listopada. Może to wpłynąć na działanie systemów GPS oraz urządzeń radiowych. W związku z tym, amerykańska agencja kosmiczna wydała stosowne ostrzeżenie.

Amerykańska Agencja Kosmiczna, NASA, poinformowała o wystąpieniu burzy słonecznej 29 listopada. Wydarzenie towarzyszy koronalny wyrzut masy, czyli gigantyczny obłok plazmy o silnym polu magnetycznym, który jest kluczowym czynnikiem wpływającym na warunki pogodowe w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy podkreślają, że takie zjawisko ma ogromne znaczenie dla Ziemi.

Dr Tamitha Skov, specjalistka NASA, prognozuje na swoim profilu Twittera, jakie mogą być skutki zblizającej się burzy słonecznej: „Jeśli pole magnetyczne zostało prawidłowo ocenione, powinno dotrzeć do regionów o średnich szerokościach geograficznych. Należy się spodziewać potencjalnych zakłóceń w pracy amatorskich urządzeń radiowych oraz systemów GPS”.