Pokrzywa jako sekret zdrowych i lśniących włosów – zastosowanie, wpływ i rezultaty
Włosy pełne blasku i zdrowia to marzenie nie tylko wielu pań. Pomimo że genetyka bywa nieubłagana, okazuje się, że kondycję naszych włosów możemy skutecznie poprawić, nawet za pomocą naturalnych metod. Wywar oraz płukanki z pokrzywy są jednymi z najmocniejszych sprzymierzeńców zdrowych włosów. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób możemy je wykorzystać.
Pokrzywa (Urtica dioica) jest powszechnie spotykaną rośliną, uznawaną często za chwast, który występuje nie tylko na terenach Europy, ale również Azji, Północnej Afryki czy Ameryki Północnej. Mimo że jest niewielu zwolenników jej palącego działania, od setek lat wykorzystywana jest ona jako lekarstwo, pożywienie, pasza, kosmetyk, barwnik a nawet surowiec do produkcji włókien. Czy nie nadszedł czas przywrócić godność tej skromnej roślinie?
Gdzie się biorą prozdrowotne i kosmetyczne właściwości pokrzywy? Zanim naukowcy określili jej skład chemiczny, ludzkość doceniła jej potencjał medyczny. Starożytni mieszkańcy Egiptu stosowali napar z pokrzywy do łagodzenia objawów reumatyzmu oraz bólów krzyża. Hipokrates zalecał go na aż 60 różnych dolegliwości, a Galen na problemy z astmą czy choroby śledziony. W pokrzywę wierzyli również lekarze okresu średniowiecza oraz późniejsi botanicy i medycy.
Dziś wiadomo, że pokrzywa jest bogatym źródłem witamin A, C i K, a także wapnia i manganu. Dostarcza również dużych ilości magnezu, witamin B2 i B6, jak również żelaza, potasu i fosforu. Nie bez znaczenia jest również obecność dużej ilości chlorofilu oraz flawonoidów, terpenoidów, aminokwasów, steroli, polifenoli oraz pigmentów o właściwościach przeciwutleniających. Badania naukowe ujawniły ponadto, że ekstrakt z pokrzywy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co oczywiście może wpływać korzystnie na zdrowie i kondycję włosów oraz skóry głowy.
Herbata parzona z liści pokrzywy to popularny sposób na wsparcie organizmu od środka. W suszonych liściach pokrzywy kryje się wiele korzystnych związków zawartych w tej roślinie, takich jak minerały, witaminy, sterole i antyutleniacze. Regularne spożywanie naparu z pokrzywy przynosi ulgę osobom cierpiącym na reumatyzm, astmę i alergię. Pomaga także osobom zmagającym się z anemią czy przerostem gruczołu prostaty.