Potencjalne korzyści z wykorzystania medycznej marihuany w terapii przewlekłych chorób

Potencjalne korzyści z wykorzystania medycznej marihuany w terapii przewlekłych chorób

Obserwuje się rosnącą popularność medycznej marihuany na globalnej arenie. W Polsce również widoczne jest zwiększenie jej użycia, zwłaszcza od momentu legalizacji i wprowadzenia do obrotu. Skuteczność terapeutyczną konopi indyjskich stosuje się w wielu schorzeniach oraz przypadłościach, a badacze kontynuują odkrywanie nowych obszarów jej zastosowania. W jakich sytuacjach stosowanie medycznej marihuany może okazać się wyjątkowo korzystne?

Zastosowanie medycznej marihuany ma potencjał przynieść ulgę każdej osobie, która posiada odpowiednie wskazania do jej stosowania. Wystarczy zorganizować konsultację u specjalisty, posiadając ze sobą całą historię choroby, a po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu możliwe jest uzyskanie recepty na marihuanę. Nie zawsze jednak koniecznością będzie posiadanie pełnej dokumentacji medycznej. Kluczowe znaczenie ma tutaj ostateczna decyzja lekarza specjalisty i ewentualne włączenie marihuany do planu terapeutycznego.

Lista schorzeń, które mogą reagować pozytywnie na leczenie medyczną marihuaną, jest długa i wciąż się wydłuża. Najczęściej pacjenci z przewlekłym bólem i chorobami onkologicznymi decydują się na terapię marihuaną. Niemniej jednak, te nie są jedyne warunki, w przypadku których konopie indyjskie mogą okazać się pomocne – coraz częściej stosuje się je również do łagodzenia objawów przewlekłych chorób uznanych za nieuleczalne, bez względu na ich podłoże – czy to neurologiczne, dermatologiczne, endokrynologiczne, oczne czy ortopedyczne.