Przyswajanie zbyt dużej ilości kofeiny może prowadzić do halucynacji słuchowych

Przyswajanie zbyt dużej ilości kofeiny może prowadzić do halucynacji słuchowych

Wielu ludzi uważa kawę za niezbędny element codziennego życia, szczególnie w kontekście radzenia sobie z presją i stresami, które niesie ze sobą praca. Naukowcy z La Trobe University w Melbourne w Australii jednak ostrzegają, że zbyt częste korzystanie z tego naparu może prowokować doświadczanie halucynacji słuchowych.

Studium przeprowadzone na grupie 92 ochotników wykazało, że ci, którzy przyjmowali pięć lub więcej porcji kawy dziennie, mieli tendencję do odbierania melodii, które w rzeczywistości nie istniały – tak informują media brytyjskie.

Podczas badania, uczestnicy zostali poproszeni o wysłuchanie tzw. białego hałasu – chaotycznego szmeru pozbawionego jakiejkolwiek struktury dźwiękowej. Zostali poinformowani, że mogą usłyszeć fragmenty popularnej piosenki Binga Crosby’ego „White Christmas” (Bożonarodzeniowe Święta pod Śniegiem) ukryte w tym hałasie, a kiedy tylko będą mieli poczucie rozpoznawania te utworu, powinni naciskać przycisk.

W rzeczywistości, w prezentowanym uczestnikom eksperymentu hałasie nie było żadnych elementów wspomnianego utworu. W oparciu o liczbę naciśnięć przycisku, naukowcy zauważyli, że osoby poddane stresowi, które miały wysoki poziom kofeiny w organizmie, częściej „słyszały” nieistniejącą melodię.