Qigong – starożytna chińska technika łącząca medytację, ruch i oddech dla zdrowia i harmonii
W naszej nieustannie zapędzonej rzeczywistości często zaniedbujemy troskę o własne zdrowie i poszukiwanie wewnętrznej równowagi. W rezultacie, żyjąc w ciągłym stresie, stajemy się podatni na różnego rodzaju dolegliwości fizyczne i psychiczne. Istnieje jednak prosty sposób na poprawę swojego stanu – to praktyka qigong, łącząca wykonywanie określonych ruchów, medytację oraz kontrolę oddechu. Na czym polega ta technika i jak wpływa na nasze zdrowie?
Qigong, zwane też chi kung, jest techniką pochodzącą ze starożytnych Chin, opierającą się na specjalnych ćwiczeniach oddechowych i ruchowych. Nazwa qigong to kombinacja dwóch słów: qi (lub chi), które oznacza energię życiową lub oddech, oraz gong, symbolizujące pracę, ruch lub mistrzostwo w jakiejś dziedzinie.
Dosłownie przetłumaczone, qigong to system ćwiczeń umożliwiających swobodny przepływ życiowej energii qi przez nasze ciało. Celem tej praktyki jest przywrócenie zdrowia, równowagi i harmonii.
Qigong to kluczowy składnik tradycyjnej medycyny chińskiej, uważany za nieodłączny element procesu leczenia zarówno dolegliwości fizycznych, jak i psychicznych. Warto podkreślić, że ta forma ćwiczeń jest stosowana w chińskich szpitalach, a nawet została uwzględniona w Narodowym Planie Zdrowia.
Technika qigong łączy kilka aspektów. Należą do nich:
Medytacja – umożliwia swobodny przepływ energii życiowej. Ruch – w praktyce qigong kluczowe są obroty, skręty, kroki, delikatne ruchy kończynami, skłony oraz ruchy rozciągające, które ułatwiają przepływ energii chi.
Oddech – jest fundamentem praktyki qigong. Stawia się tu na głębokie, świadome oddechy, które pomagają zbalansować energię chi.
Masaż i akupresura – delikatne uciski na specyficzne punkty ciała stymulują i regulują przepływ energii przez te obszary. Masaż pozwala na uwolnienie energetycznych blokad i przywraca harmonię w przepływie energii.