Unikaj chorób serca: Dziesięć kluczowych wskazówek dla zdrowego serca

Unikaj chorób serca: Dziesięć kluczowych wskazówek dla zdrowego serca

Nasze serce, które pracuje niezłomnie przez całą dobę przekazując krew do wszystkich tkanek naszego organizmu, jest niewątpliwie najistotniejszym składnikiem naszego układu krążenia. W obliczu nadchodzącego Tygodnia Serca, warto zadbać o nasze zdrowie sercowe i zapoznać się z dziesięcioma zasadami, które pomogą zredukować ryzyko wystąpienia nadciśnienia i zawału serca.

Statystyki są alarmujące – choroby serca są przyczyną śmierci 46% Polaków rokrocznie. Z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że coraz częściej dotyczą one również młodych osób. Jak do tego dochodzi? „Choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy miażdżyca, to najczęstsze schorzenia cywilizacyjne spotykane w Polsce. Główne czynniki sprzyjające ich występowaniu to brak regularnej aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i praca oraz niezdrowa dieta bogata w wysoko przetworzone produkty z dużą zawartością tłuszczów nasyconych, cukrów prostych i soli – prowadzi to z kolei do nadwagi i otyłości, a później cukrzycy. Stresujące tempo życia, ciągłe narażenie na stres i napięcie nerwowe, oraz stosowanie używek również wpływają na zwiększenie aktywności adrenergicznej, co negatywnie wpływa na układ krążenia” – tłumaczy dr Beata Goleniewska, kardiolog z poradni specjalistycznych Salve w Łodzi.

Przedstawiamy dziesięć kluczowych wskazówek dla zdrowego serca, które pomogą utrzymać Twoje serce w jak najlepszej kondycji.

1. Unikaj tłustych pokarmów
Pierwszym krokiem jest zdrowa, zrównoważona dieta. Nadwaga i otyłość to poważne zagrożenie nie tylko dla serca, ale także dla innych organów, dlatego warto wystrzegać się złego cholesterolu, tłuszczów nasyconych i soli. Preferuj świeże i zdrowe posiłki spożywane 4-5 razy dziennie; owoce i warzywa, zioła, chude mięso, produkty pełnoziarniste, ryby, oliwa z oliwek. Odrzuć fast food.

2. Regularnie ćwicz
Co najmniej 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia pomaga utrzymać elastyczność naczyń krwionośnych. Ćwiczenia fizyczne powinny stać się codzienną rutyną. Możesz wybierać spośród różnych form aktywności takich jak bieganie, długie spacery, jazda na rowerze czy pływanie – dla serca każda z nich jest dobra.

3. Powiedz NIE używkom
Niekiedy ludzie korzystają z używek, aby poprawić sobie nastrój, samopoczucie czy zredukować stres. Regularne stosowanie szkodliwych substancji prowadzi do poważnych chorób, w tym także tych związanych z sercem. Najpopularniejszym narkotykiem naszych czasów jest alkohol, który obniża ciśnienie. Częste picie znacznie osłabia mięsień sercowy. Z kolei nałogowe palenie papierosów powoduje utrudnienia w przepływie krwi, niedotlenienie serca a także groźną miażdżycę.

4. Kontroluj swoje BMI
BMI, czyli wskaźnik masy ciała to współczynnik, który pozwala ocenić, czy twoja waga jest prawidłowa. Możesz go wyliczyć na podstawie prostego wzoru matematycznego: podziel masę swojego ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach). Warto dbać o prawidłowe BMI, aby uniknąć problemów związanych z nadwagą lub niedowagą. Otyłość jest niezwykle niebezpieczna dla serca, ponieważ prowadzi do miażdżycy.

5. Znajdź sposoby na radzenie sobie ze stresem
Przewlekły stres negatywnie wpływa na zdrowie. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu warto poświęcić kilka-kilkanaście minut dziennie na wyciszenie. Techniki relaksacyjne, joga i kontrolowanie oddechu mogą okazać się pomocne. W sytuacjach stresowych zastanów się: „Czy naprawdę warto za to płacić zdrowiem?” i pracuj nad radzeniem sobie z negatywnymi emocjami.