Witamina E – eliksir młodości, którego brak może być szkodliwy przy niskiej temperaturze
Fundamentalnym elementem dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu jest witamina E. Jest ona skupiskiem kilku specyficznych związków organicznych, które nasze ciało nie jest zdolne zaprojektować na własną rękę. Dlatego kluczowe jest regularne dostarczanie jej do organizmu za pośrednictwem jedzenia. W jakiej formie powinna być dostarczana i jakie korzyści niesie ze sobą?
Witamina E to określenie, które najczęściej odnosi się do alfa-tokoferolu, ponieważ charakteryzuje się on najwyższą aktywnością biologiczną. Co warte uwagi, zarówno niedobór, jak i nadmiar tej witaminy zdarza się niezwykle rzadko. Kluczową rolę odgrywa tutaj zdrowa dieta i odpowiednie nawyki żywieniowe.
Jakie produkty spożywcze powinniśmy konsumować, aby dostarczyć naszemu organizmowi witaminę E? Witamina E zazwyczaj jest obecna w produktach roślinnych. Przykładowo oleje roślinne (takie jak słonecznikowy, kukurydziany czy rzepakowy), a także warzywa (np. kapusta, sałata, szpinak), orzeszki ziemne, migdały, pestki dyni czy orzechy włoskie są świetnym źródłem witaminy E. Szczególnie bogatym źródłem witaminy E jest olej tłoczony na zimno. Należy jednak pamiętać, że procesy takie jak mrożenie, ekspozycja na promieniowanie słoneczne i tlen mogą niszczyć witaminę E. Natomiast obróbka termiczna w wysokiej temperaturze nie wpływa destrukcyjnie na jej zawartość.
Warto również zdawać sobie sprawę z tego, co może mieć negatywny wpływ na proces absorpcji witaminy E. Do czynników utrudniających przyswajanie witaminy E należy między innymi stosowanie środków przeczyszczających, antykoncepcji hormonalnej i hormonów tarczycy. Z drugiej strony, lepsze wchłanianie witaminy E obserwuje się przy jednoczesnym dostarczaniu do organizmu witamin grupy B, A czy C.