Wzmacnianie kluczowej cząsteczki w mózgu przez sześć minut intensywnych ćwiczeń
Wykonywanie ostrych, intensywnych ćwiczeń przez sześć minut może prowadzić do produkcji istotnego białka, które jest niezbędne dla budowy, prawidłowego działania i pamięci naszego mózgu.
Mówimy tu o specjalistycznym białku znanym jako neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF), który ma kluczowe znaczenie dla promowania wzrostu i przetrwania komórek nerwowych w mózgu, a także umożliwia tworzenie nowych połączeń i ścieżek sygnałowych.
„Zauważyliśmy konieczność badania podejść niefarmakologicznych, które mogłyby wspierać zdolności mózgu do naturalnej produkcji BDNF, co miałoby wpływ na zdrowy proces starzenia się”, wyjaśnia dr Gibbons.
Podczas tego doświadczenia, 12 ochotników w wieku od 18 do 56 lat poddano trzem różnym testom mającym na celu ustalenie, który z nich najskuteczniej stymuluje produkcję BDNF: 20 godzin postu, 90 minut spokojnej jazdy na rowerze czy też sześć minut intensywnej jazdy na rowerze.
Okazało się, że krótki, ale intensywny wysiłek fizyczny skutkował największym wzrostem produkcji BDNF. W rzeczywistości, poziom BDNF we krwi po intensywnej jeździe na rowerze wzrósł nawet czterokrotnie lub pięciokrotnie w porównaniu do niewielkiego wzrostu po delikatnym wysiłku fizycznym i braku zmian podczas postu.
Teraz badacze zastanawiają się nad powodami takiego zjawiska — ten temat będzie przedmiotem przyszłych badań. Może się okazać, że ćwiczenia o wysokiej intensywności to wygodny i tani sposób na utrzymanie zdrowia mózgu i ochronę go przed chorobami.
Możliwe, że wzrost liczby płytek krwi podczas intensywnych ćwiczeń mógłby wyjaśnić te wyniki. Płytki krwi przechowują spore ilości BDNF, co mogłoby tłumaczyć skok stężenia tego białka w trakcie ostrego wysiłku.
Alternatywnie, wzrost może być spowodowany przez zmianę źródła energii dla mózgu po intensywnych ćwiczeniach. Naukowcy sugerują, że organizm jest zmuszony do korzystania z rezerw mleczanu zamiast glukozy.
„Ta zmiana substratu energetycznego pozwala mózgowi na wykorzystanie alternatywnych źródeł paliwa i inicjuje produkcję kluczowych czynników neurotroficznych, takich jak BDNF” – wyjaśnia Gibbons.
Teraz zespół planuje przeprowadzić więcej eksperymentów, na przykład trzydniowy post, aby zobaczyć, jak wpływa to na poziom BDNF we krwi. Kombinacja postu i intensywnych ćwiczeń to kolejna potencjalna ścieżka do zbadania.
„Coraz bardziej oczywiste staje się, że regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na zdrowie mózgu na każdym etapie życia” – mówi Kate Thomas, fizjolog zajmujący się treningiem i autorka badań na University of Otago.
Wyniki tych badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Journal of Physiology.