Zasady i techniki przekłuwania uszu – jak unikać komplikacji?

Zasady i techniki przekłuwania uszu – jak unikać komplikacji?

Przekłucie uszu jest procedurą, która ma swoje korzenie w dalekiej przeszłości i jest praktykowana na całym globie. Niezależnie od tego, jak niezobowiązujące może się to wydawać, nie powinno się lekceważyć znaczenia prawidłowego wykonania tego zabiegu. Zaniedbywanie higieny lub niedokładność może skutkować wieloma problemami. Przekłucie uszu jest praktykowane przez osoby z różnych grup wiekowych i obu płci.

Sama procedura polega na przekłuciu płatka ucha (lub innej części ucha) w celu umieszczenia w nim kolczyka. Do realizacji tego zadania można użyć specjalnego pistoletu, który automatycznie umieszcza kolczyk w uchu, lub klasyczną igłę, po której zastosowaniu wkłada się kolczyka. Kolczyki używane do tego typu zabiegów muszą zostać wyprodukowane z materiałów o wysokiej jakości i nieszkodliwych dla organizmu. Najczęściej są one wykonane z tytanu, stali chirurgicznej czy srebra, które są najlepiej tolerowane przez ludzkie ciało.

Ważne jest, aby przeprowadzić zabieg przekłucia ucha w miejscu czystym i zdezynfekowanym. Niezależnie od wybranej techniki, sprzęt musi być całkowicie sterylny. Osoba przeprowadzająca procedurę musi przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa – powinna dokładnie umyć ręce i założyć jednorazowe rękawiczki, a także dokładnie oczyścić skórę ucha klienta.

Do przekłuwania uszu stosowane są dwa główne metody – za pomocą pistoletu lub igły. Pierwsza z nich jest wciąż bardziej powszechna, ale ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Metoda ta polega na zamocowaniu w pistolecie specjalnego kolczyka leczniczego, który służy do przekłucia płatka ucha. Następnie płatek ucha jest umieszczany w niewielkim urządzeniu, które w odpowiednim momencie przebija tkankę i automatycznie umieszcza w niej kolczyk. Zalety tej metody to szybkość umieszczenia kolczyka w uchu (co jest szczególnie użyteczne dla małych dzieci), krótki czas trwania całego zabiegu oraz możliwość przekłucia obu uszu jednocześnie.