Zmiana procedur przepisywania recept od sierpnia 2024 – szczegóły nowych uregulowań
Ministerstwo Zdrowia (MZ) planuje wprowadzenie znaczących modyfikacji w procesie realizacji recept. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od dnia 1 sierpnia 2024 roku i będą wymagały od lekarzy podawania informacji na temat czasu trwania terapii i ilości leku do podania przy przepisywaniu recept na okres jednego roku.
Nowe normy mają na celu uporządkowanie systemu zapisu dawkowania na receptach, a także zapewnienie szybkiego dostępu do prawidłowej i jasnej informacji. Lekarze będą nadal przepisywać leki zgodnie z dotychczasowym schematem dawkowania. Możliwość rozszerzenia sposobów dawkowania jest wynikiem procesu automatyzacji prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia, jak zaznaczyło MZ.
Powyższe zmiany dotyczące recept rocznych, ważnych przez 365 dni, szczególnie te o czasie stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem. Dla recept z krótszym czasem stosowania (do 120 dni), a także dla wyrobów medycznych, sposób zapisu informacji o dawkowaniu będzie zależał od osoby wystawiającej receptę. Jednak dla większości recept (ważne do 30 dni) obecne zasady nie ulegną zmianie.
Recepty na leki recepturowe, leki importowane w ramach importu docelowego oraz produkty o złożonych strukturach opakowania będą zwolnione z obowiązku stosowania nowych zasad. Dodatkowo, na receptach będzie musiała znaleźć się informacja o okresie stosowania leku, ilości i jednostce dawki, częstotliwości podania, liczbie opakowań, a opcjonalnie szczegółowe informacje o stosowaniu dla pacjenta.
Jak podkreśla MZ, sposób wprowadzania informacji o dawkowaniu będzie różnił się w zależności od formy leku. Dotychczas wytyczne dotyczące zażywania leków były podawane razem i opisowo, co utrudniało systemom teleinformatycznym wyliczenie potrzebnej ilości leku do kontynuacji terapii lub jej zakończenia. Często także nie podawano okresu stosowania i sposobu przyjmowania leku na recepcie, co prowadziło do różnych interpretacji przez pacjentów.
W przypadku problemów technicznych z wystawieniem recepty, resort proponuje wystawienie kilku recept na krótszy okres użytkowania (do 120 dni) z „datą realizacji od”, co pozwoli zapewnić ciągłość kuracji pacjenta.