Czy małe dawki alkoholu są szkodliwe dla zdrowia? Naukowcy już znają odpowiedź!

Czy małe dawki alkoholu są szkodliwe dla zdrowia? Naukowcy już znają odpowiedź!
fot. unsplash.com

Z pewnością znasz to doskonale — wracasz do domu po ciężkim dniu w pracy i jedyne, o czym marzysz i na co masz siłę, to otworzenie małego piwka. Zobaczysz jakiś serial i zrelaksujesz się, a potem pójdziesz spać. Jeżeli jest to jeden wieczór raz na jakiś czas, nie dzieje się nic złego. Jednak gdy robisz tak często, możesz doprowadzić do trwałego uszkodzenia organizmu!

Alkohol to toksyna

Naukowcy już to wiedzą. Jeżeli przyjmujesz małe dawki alkoholu codziennie, szkodzisz sobie bardziej, niż gdyby pić np tylko raz w tygodniu, w jeden weekendowy dzień. Dlatego też zrezygnuj nawet z najmniejszego piwa czy codziennego kieliszka wina, na rzecz czegoś bardziej kreatywnego.

Proponowanie tu zamienników w formie zmiany stylu życia, treningu na siłowni czy nawet zielonego koktajlu byłoby idiotyczne. Dlatego też podejdźmy do sprawy od innej strony- odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego sięgasz wieczorem po alkohol? Znając już odpowiedź, dopasuj inne rozwiązanie, niż wieczorna dawka procentów. Bo ten problem leży gdzieś głęboko w tobie i tylko ty wiesz, jak dojść do sensownego rozwiązania.

Procenty sprzyjają kreatywności?

W tej kwestii są różne teorie. Wiele z nich faktycznie dowodzi, że po alkoholu w pierwszej fazie zwiększa się kreatywność. Jednak w dłuższej perspektywie, nawet mikrodawki alkoholu negatywnie wpływają na stan organizmu, a co za tym idzie, również i kreatywności. Nikt głośno nie mówi jeszcze o innym aspekcie całej tej sytuacji — o popadaniu w uzależnienie.

Nie ma takiej dawki alkoholu, która byłaby w pełni bezpieczna dla zdrowia. Nawet najmniejsza jego ilość nie tylko wpływa źle na zdrowie, ale i może doprowadzić do trwałego uzależnienia. Dlatego też, zanim dzisiaj wieczorem sięgniesz po używki, zastanów się, dlaczego to właściwie robisz i spróbuj znaleźć lepszą alternatywę. Z pewnością coś takie się znajdzie!