Jak dbać o samochód, by chronić swoje zdrowie? Oto sprawdzone sposoby!

Jak dbać o samochód, by chronić swoje zdrowie? Oto sprawdzone sposoby!
fot. unsplash.com

Statystycznie w samochodzie spędzamy w sumie cztery lata swojego życia. Zakupy, praca, wakacje, codzienne podróże – to właśnie samochód jest naszym głównym środkiem transportu. Jak o niego się troszczyć, by jednocześnie dbać o siebie?

Pamiętaj o podstawach

Kiedy na lekcjach nauki jazdy instruktor mówił coś o bezpieczeństwie związanym z przedmiotami w samochodzie, zapewne puszczano to mimo uszu. Jednak wystarczy kilka filmików pokazujących co może zrobić chociażby telefon podczas wypadku, otwiera nam oczy. Przy jeździe ponad 50 km/h i nagłym uderzeniu, wprawiony w ruch przedmiot może spowodować dotkliwe obrażenia a nawet śmierć pasażerów. Dlatego zasadą numer jeden powinno być to, aby nigdy nie zostawiać luźno leżących rzeczy.

Druga sprawa to apteczka. Mimo, że polskie prawo związane z kodeksem drogowym wymaga jej posiadanie, nie zawsze jest kompletna. Miej w niej wszystko to, co może przydać się do zatamowania krwotoku oraz stabilizacji kości. Na tym zwyczajnie się nie oszczędza. Inną, ważną sprawą jest gaśnica i trójkąt drogowy, które pomogą przy wypadku i zaalarmują innych kierowców.

Obowiązkowy przegląd klimy

Coroczny przegląd klimatyzacji to podstawa, o której wiele z nas zapomina. Każdy lubi chłodny lub ciepły nawiew, zapewniający komfort prowadzenia. Jednak szybko zapominamy, że w filtrze kabinowym gromadzą się grzyby zagrażające naszemu układowi oddechowemu. Może ciągle boli cię gardło, albo dokucza migrena? Skażone powietrze w samochodzie to jedna z przyczyn. Niejednokrotnie, przez to zaniedbanie, powietrze w samochodzie jest gorsze niż to na zewnątrz. I to w sezonie grzewczym.

Dlatego też nie zapominaj o czyszczeniu klimatyzacji oraz wymianie filtra kabinowego. To jedyna gwarancja na czyste i zdrowe powietrze w miejscu, w którym spędzasz sporą część każdego dnia. Dbając w ten sposób o swoje cztery kółka, dbasz jednocześnie o swoje zdrowie. Czyste powietrze to podstawa!