Czym jest bruksizm? Oto jego najczęstsze objawy!

Czym jest bruksizm? Oto jego najczęstsze objawy!
fot. unsplash.com

Wyobraź sobie, że za chwilę musisz podjąć się stresującego cię zadania. Czegoś, co jest na tyle poważne, że wywołuje w nas skrajne emocje. Pierwsza reakcja to zaciskanie zębów i działanie. Gorzej, jeżeli takie zachowanie wchodzi nam podświadomie w nawyk. I wtedy zaczynają się poważne problemy zdrowotne, jakie stoją za chorobą nazwaną bruksizm.

Bruksizm – objawy

Tę chorobę najlepiej można opisać jako silne zaciskanie szczęki i zgrzytanie podczas snu. W efekcie nie tylko niszczymy sobie szkliwo zębów. O wiele gorsze w konsekwencjach jest ciągłe zmęczenie, migreny, ból kręgosłupa oraz karku. I często chodzimy do internisty, ortopedy czy fizjoterapeuty, a wystarczy wizyta u dobrego stomatologa.

Osoby z bruksizmem mają mocno zarysowane mięśnie unoszące żuchwę i mięśnie skroniowe. W efekcie, twarz staje się odrobinę kwadratowa, z wyraźnie zarysowaną linią żuchwy. Nasz organizm jest ze sobą połączony, więc nikogo nie powinno dziwić, że nocne zaciskanie szczęki wpływa również na kręgosłup czy obręcz barkową.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Jedni naukowcy twierdzą, że winą za to można obarczyć genetyczne predysponowanie. Swoje dodaje również wada zgryzu albo źle wykonane wypełnienia lub protezy. Nie bez znaczenia jest również stresujący tryb życia. Są ludzie, którzy wszystkie swoje codzienne stresy kumulują właśnie w żuchwie i nocą zaczyna się zgrzytanie. O ile kiedyś notowano kilka przypadków rocznie, o tyle teraz obserwuje się trend wzrostowy. Do leczenia przystępuje się więc z ortodontą, protetykiem, fizjoterapeutą oraz stomatologiem.

Bruksizm- leczenie

Ochronnie zaleca się noszenie w nocy szyny relaksacyjnej. To silikonowa nakładka, którą pacjent zakłada na górny łuk zębowy. Do tego, jeżeli napięcie mięśni jest spore, stosuje się również zastrzyki z botoksu. Taki zabieg nie tylko zmniejsza napięcie określonych mięśni, ale i łagodzi rysy twarzy.

W cięższych przypadkach, gdzie za bruksizmem stoją wady zgryzu, pacjentom proponuje się również aparaty ortodontyczne a także zabiegi polegające na właściwym ustawieniu zębów i stawów. Dodatkowo zaleca się również ćwiczenia relaksujące takie jak joga, mindfulness oraz każda inna aktywność fizyczna zmniejszająca stres. Czasem potrzebna jest psychoterapia.