Ekstrakt z kasztanowca – naturalny sojusznik zdrowia: właściwości, korzyści i zastosowania

Ekstrakt z kasztanowca – naturalny sojusznik zdrowia: właściwości, korzyści i zastosowania

Kasztanowiec zwyczajny jest znany ze swoich olśniewających kwiatów, które są nieodłącznym elementem maturalnych dekoracji, a także z owoców, które stanowią jeden z najbardziej malowniczych symboli jesieni. To drzewo ma jednak nie tylko walory estetyczne, ale również ogromne znaczenie w medycynie naturalnej. Z jego kory i owoców pozyskiwany jest wyciąg, który jest niezastąpiony w leczeniu problemów z krążeniem. Stosowanie tego naturalnego preparatu zarówno na zewnątrz, jak i wewnętrznie przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Dlaczego więc warto sięgać po ekstrakt z kasztanowca, szczególnie przy skłonności do żylaków, obrzęków i pewnych zmian skórnych?

Aesculus, znany też jako kasztanowiec, to rodzaj drzewa obejmujący kilkadziesiąt gatunków. W terapeutycznych zastosowaniach najczęściej wykorzystywany jest jednak ekstrakt z kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum). Ta roślina ma swoje korzenie w Grecji, południowych obszarach Azji Mniejszej i Iranie. Obecnie kasztanowiec jest uprawiany w całej Europie, w tym również w Polsce. Jako drzewo ozdobne jest często sadzone w parkach i dużych ogrodach – przyciąga uwagę szczególnie wczesnym latem, dzięki swoim pięknym kwiatom, a jesienią ze względu na owoce.

W medycynie naturalnej wykorzystywane są różne części kasztanowca. Kora, pozyskiwana z młodych gałęzi (Cortex Hippocastani), jest zbierana na wiosnę i poddawana suszeniu. Kwiaty kasztanowca (Flos Hippocastani) zbiera się natomiast w czerwcu, a po ususzeniu są one stosowane jako naturalne leki. Największą wartość mają jednak niedojrzałe owoce kasztanowca (Fructus Hippocastani immaturus), które zbierane są w lipcu. Mniej często wykorzystuje się nasiona tego drzewa (Semen Hippocastani) i liście (Folium Hippocastani).

Efektem powyższych działań jest ekstrakt z owoców lub kory kasztanowca, który stanowi jeden z najpopularniejszych preparatów medycyny naturalnej. Znany na całym świecie za swoje właściwości wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne, można go nabyć bez recepty w aptekach, gdzie jest często zalecany przez lekarzy w leczeniu żylaków. W składzie wyciągu z owoców kasztanowca znajdują się m.in. flawonoidy, garbniki, kumaryny i karotenoidy. Najważniejszym jednak składnikiem jest escyna, czyli mieszanina saponin.

Każda z tych substancji uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i dodaje im elastyczności, co przyspiesza przepływ krwi i zmniejsza ryzyko zastoju i tworzenia się zakrzepów. Dla osób cierpiących na zaburzenia krążenia żylnego w kończynach dolnych, żylaki odbytu oraz w profilaktyce zakrzepowego zapalenia żył, zaleca się przyjmowanie preparatów zawierających wyciąg z kasztanowca. Jego stosowanie na zewnątrz, na przykład w postaci okładów, sprzyja gojeniu się różnego rodzaju urazów – obrzęków, stłuczeń, zwichnięć, zmiażdżeń oraz drobnych oparzeń i odmrożeń – dzięki ich działaniu przeciwzapalnemu i ściągającemu. Zawarte w nim garbniki sprawiają, że wyciąg z kasztanowca działa rozkurczowo, przeciwzapalnie i zapierająco na układ pokarmowy.