Konsumpcja soku pomidorowego jako potencjalna metoda na zwiększenie wytrzymałości kości
W niedługim czasie może okazać się, że sok pomidorowy będzie nie tylko smacznym napojem, ale również środkiem wzmacniającym kości i przeciwdziałającym osteoporozie. Badania naukowe wskazują na likopen, jeden ze składników tego soku, jako substancję mogącą decelerować proces degradacji komórek kościowych, co chroni je przed uszkodzeniem. Naukowcy planują jednak przeprowadzić dalsze testy, aby potwierdzić te przypuszczenia.
Eksperyment został zrealizowany przez zespół badawczy z Toronto, składający się z naukowców ze Szpitala św. Michała oraz Uniwersytetu Torontyjskiego. Grupę badanych tworzyły kobiety po menopauzie, w wieku między 50 a 60 lat. Kobietom tym, z uwagi na ich szybko malejącą masę kostną, przyglądano się szczegółowo. Okazało się, że przyspieszona utrata gęstości kości może być spowodowana rosnącym stężeniem reaktywnych form tlenu, które odgrywają kluczową rolę w metabolizmie oraz procesie starzenia się organizmu. Dlatego postanowiono sprawdzić, czy likopen jest skuteczny w redukcji takich uszkodzeń.
W przebiegu czteromiesięcznej analizy naukowcy kontrolowali poziom N-telopeptydu w organizmie uczestniczek. Ta substancja jest jednym z wskaźników, których stężenie zwiększa się podczas złamania kości.
Według ustaleń badaczy, poziom obniżenia N-telopeptydu wśród kobiet zażywających likopen był zbliżony do obserwowanego wśród osób spożywających witaminę D oraz wapń, które są zwykle rekomendowane jako środki profilaktyczne przeciwdziałające osteoporozie. Tymczasem u osób, które przyjmowały placebo, stężenie N-telopeptydu zauważalnie wzrosło.
Chociaż wyniki te wydają się obiecujące, naukowcy nie są jeszcze pewni, jaki wpływ ma zmniejszenie poziomu N-telopeptydu na mineralną gęstość kości (BMD), która jest podstawowym wskaźnikiem służącym do diagnozowania osteoporozy. Z tego powodu konieczne będą dalsze badania mające na celu ustalenie, czy likopen rzeczywiście odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce osteoporozy.