Kosmetologia: nauka o pięknie i zdrowiu skóry

Kosmetologia: nauka o pięknie i zdrowiu skóry

Kosmetologia, będąca poddziałem dermatologii, koncentruje się na metodach terapeutycznych i estetycznych związanych z pielęgnacją ciała. Jej korzenie tkwią w kosmetyce, dyscyplinie kierującej się na racjonalne dbanie o nasze ciało. Od przeszło wieków, ludzie poszukiwali technik odmładzania oraz upiększania swojego ciała. Choć kanony piękna ewoluowały przez lata, pragnienia ludzi dotyczące urody pozostawały niezmienne. W dzisiejszych czasach, kosmetologia jest szeroko ceniona przez ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci.

Najważniejsze aspekty kosmetologii to:

  • Profilaktyka procesu starzenia skóry i eliminowanie jego skutków;
  • Zrozumienie mechanizmów powstawania zmian skórnych, profilaktyki i usuwania tych zmian negatywnie wpływających na wygląd zewnętrzny;
  • Kwestie związane z pełnym spektrum upiększania ciała;
  • Wiedza na temat kosmetyków – ich składu i wpływu na skórę.

Kosmetologię nie powinno się mylić z kosmetyką – te dwa pojęcia, mimo wspólnego korzenia, różnią się między sobą. Do zostania kosmetyczką wystarczy ukończenie profesjonalnego kursu lub studiów kosmetycznych, natomiast kosmetologiem staje się osoba po ukończeniu studiów wyższych. Taki model edukacji umożliwia kosmetologom nie tylko przeprowadzanie zabiegów upiększających, ale również umiejętne leczenie różnorodnych defektów skórnych, takich jak łuszczenie się skóry, zmarszczki, łojotok czy patologiczna suchość skóry.