Masz spierzchnięte usta jesienią i zima? Sprawdź jak dobrze o nie dbać!

Masz spierzchnięte usta jesienią i zima? Sprawdź jak dobrze o nie dbać!
fot. unsplash.com

Usta to jeden z najbardziej wrażliwych i czułych na wszelkiego rodzaju zmiany części ludzkiego ciała. Jesienne i zimowe chłody, zmiana temperatur i niedobory witamin mogą sprawić, że są spierzchnięte i wygląda nieestetycznie. Jak sobie z tym poradzić?

Szminka ochronna pod ręką

O ile wiosną czy latem niezbyt często sięgamy po zwykłe szminki ochronne, o tyle jesienią i zimą to absolutna konieczność. I tu uwaga – trzeba jej używać systematycznie, aby realnie działała. Przy zakupie zwróć uwagę na jej skład, skupiając się na takich składnikach jak masło Shea czy olej z awokado. Nie tylko nawilżą usta ale i doskonale je odżywią, czyniąc je miękkimi i aksamitnie gładkimi.

Pielęgnacja ust to podstawa!

Stare kosmetyczne przysłowie mówi, że tylko zmarszczki robią się same. Jeżeli chcesz się pozbyć spierzchniętych ust, musisz wpisać na stałe pewne rytuały pielęgnacyjne właśnie tej części ciała. Podstawą jest używanie ochronnej szminki, jednak nie zapominaj również o peelingu ust.

Nie używaj do tego celu peelingów enzymatycznych, bo możesz uszkodzić wrażliwą skórę. Zamiast tego postaw na kosmetyki z cukrem gruboziarnistym w składzie. Taki peeling możesz zrobić we własnym domu, mieszając ze sobą cukier, miód i kilka kropel cytryny.

Sprawdź niedobory witamin z grupy B

Spierzchnięte i popękane usta mogą świadczyć o silnych niedoborach witamin z grupy B. Jeżeli towarzyszy ci również sucha, napięta skóra, koniecznie zrób badania w tym kierunku. Suplementacja witaminy B nie jest specjalnie wymagająca i można to zrobić również za pomocą codziennej diety.

Co w przypadku opryszczki?

Warto wiedzieć jak poradzić sobie z opryszczką. Przeczytaj artykuł pod tym odnośnikiem.