Migrena – czym właściwie jest i jakie są na nią sposoby?
Atakuje często zupełnie niespodziewanie. Bywa, że powoduje ją zwiększony stres. Częściej jednak zrozumienie, dlaczego się pojawia, wcale nie jest takie łatwe. Jedno jest pewne, z migreną przynajmniej raz walczyło około 3,1 mln osób. Czy nie ma na nią lekarstwa?
Pulsujący ból w głowie
Osoby zmagające się z migreną, często opisują ją jako jednostronny, silny, pulsujący ból głowy. Do tego dochodzi światłowstręt oraz wymioty. Nie do końca wiadomo, dlaczego pojawia się w organizmie. Jedni twierdzą, że to wszystko konsekwencja przewlekłego stresu. Inni, że to predyspozycje genetyczne. Jeszcze inni wspominają o wielu czynnikach środowiskowych oraz zwiększonej wrażliwości mózgu na różne bodźce.
Nie da się w pełni wyczuć, kiedy migrena się zaczyna, jednak niektórzy ludzie mają nietypowe symptomy zwane aurami. Najczęściej związane są one z zaburzeniami widzenia. Zamiast zwykłego obrazu, widzą migoczącą rzeczywistość, pełną mroczków oraz niedowidzeniem. Czasem symptomy są jeszcze bardziej niebezpieczne, bo będzie to mrowienie kończyn albo nawet drętwienie lub niedowład. W grę wchodzą również zaburzenia mowy oraz równowagi.
Migrena? Wymyślasz!
Niestety, w naszym społeczeństwie temat migreny jest często zwyczajnie bagatelizowany. Ten, kto nigdy nie przeżył tego silnego bólu, z łatwością twierdzi, że to tylko wymysły. Prawda jest jednak inna, bo migrena to nie tylko zwykły ból głowy. To choroba przewlekła, której konsekwencje są o wiele dalej idące, niż w przypadku zwykłej niedyspozycji związanej z bólami.
Jak leczyć migrenę?
Zła wiadomość jest taka, że nie ma jednego dobrego leku na to schorzenie. To kwestia bardzo indywidualna, która musi być dopasowana jednorazowo do każdego przypadku. Dobra strona jest jednak taka, że większość rekomendowanych leków kupisz bez recepty. Odpowiednio szybko podane sprawią, że najpewniej uda ci się uniknąć kłopotliwego bólu wyłączającego cię z życia nawet na 72 godziny.
Inna kwestia to leczenie migreny przewlekłej. Niestety, tutaj sprawa o wiele bardziej się komplikuje, a leczenie opiera się na holistycznym podejściu do zagadnienia. Tu zwyczajnie nie pomogą same leki, a jedynie połączenie zmiany stylu życia, odżywiania oraz sposobu myślenia sprawia, że jest możliwa skuteczna walka. Czasem niezbędna jest również wizyta u psychologa oraz neurologa, którzy wspólnie opracują linię walki z migreną.