Nadużywanie antybiotyków – problem XXI wieku. Naturalne metody walki z infekcjami jako alternatywa

Nadużywanie antybiotyków – problem XXI wieku. Naturalne metody walki z infekcjami jako alternatywa

Polska plasuje się w czołówce europejskich państw pod względem spożycia antybiotyków. W trakcie sezonu chorobowego, z pragnienia szybkiego powrotu do zdrowia, często decydujemy się na leczenie antybiotykami, nie zawsze jednak jest to konieczne czy właściwe. Choć bezsporne jest, że antybiotyki stanowią skuteczne narzędzie w walce z wieloma chorobami, ich nadmierne i nierozważne stosowanie ma szereg negatywnych konsekwencji dla naszego organizmu. Czy zatem warto rzucić okiem na alternatywne metody walki z infekcjami, takie jak naturalne antybiotyki, które można traktować jako ostatnią deskę ratunku?

Antybiotyki, choć stanowią jeden z kluczowych przełomów w historii medycyny, powinny być stosowane z umiarem. Ich nadużywanie może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków pokazują, że Polacy często zażywają antybiotyk, nawet gdy nie jest to konieczne: 30% podczas przeziębienia, 24% przy bólu gardła, 16% podczas grypy lub 12% przy kaszlu. Warto jednak pamiętać, że antybiotyki mają efekt tylko na bakterie, a nie wirusy. Zbyt często stosowane, mogą przestać działać, co jest jednym z największych zagrożeń medycyny współczesnej.

Zimą łatwo jest złapać przeziębienie, ból gardła, kaszel czy gorączkę, które są objawami infekcji wirusowych i utrzymują się zwykle od 5 do 10 dni. Jeśli jednak nasza choroba jest spowodowana przez bakterie, zamiast od razu sięgać po antybiotyki, można skorzystać z dostępności naturalnych roślin czy preparatów. Działają one na bakterie bez powodowania antybiotykoodporności i nie mają skutków ubocznych występujących podczas antybiotykoterapii.

Czosnek jest jednym z najbardziej znanych naturalnych antybiotyków, ale do takich środków można zaliczyć także m.in. cebulę, miód, olejek z oregano, ekstrakt z pestek grejpfruta, echinaceę (jeżówkę), imbir, chrzan czy żurawinę. Na rynku dostępne są również preparaty, które zawierają wiele z tych składników i stymulują układ immunologiczny. Przykładowo BorelissPro® jest bogaty w związki fenolowe, kwas chlorogenowy, irydoidy oraz alkaloidy. Produkt ten zawiera ekstrakt z czosnku, korzenia szczeci pospolitej, rdestu japońskiego, olejku oregano oraz ziela czystka. Jest on polecany szczególnie po kontakcie z kleszczami, aby zmniejszyć ryzyko boreliozy.