Otul się zapachem…na zdrowie! Olejki eteryczne mają moc!

Otul się zapachem…na zdrowie! Olejki eteryczne mają moc!
fot. unsplash.com

Sezon jesienno-zimowy sprzyja siedzeniu w domu, najlepiej pod ciepłym kocem i z kubkiem herbaty. Co jednak robić, aby nie dać się przeziębieniu i chandrze? Zadbaj o odpowiedni zapach w twoim domu!

Nasz mózg lubi to

Kiedy oddychamy, przez nos wciągamy cząsteczki, które pobudzają nasze receptory zapachowe. Te z kolei przesyłane są do mózgu i mogą wywoływać konkretne obrazy. Dlatego też, gdy czujemy cynamon, często mamy ochotę na szarlotkę. Albo też zapach cytrusów przypomina nam lato.

Jednak zapachy mogą wpływać również na nasze emocje. I dlatego właśnie warto zafundować sobie cały zestaw takich, które poprawiają nam nastrój, zwłaszcza w jesienno-zimowe wieczory. Jak to zrobić?

Otul się przyjemnością

Wystarczy kominek do wosku, nawilżacz powietrza albo kadzidełko. Kominek kupisz w każdym sklepie z artykułami wnętrzarskimi. W kwestii wosku postaw na sprawdzone firmy i dobre składy. Tylko wtedy zapach będzie idealnie harmonizował z twoją codziennością i nie wpłynie negatywnie na nastrój i zdrowie. Niestety, w przypadku tych tańszych wosków, często pojawia się migrena.

Jakie olejki wybrać?

O tym, jakie olejki najbardziej przypadną nam do gustu, bardzo często decydują indywidualne preferencje zapachowe. Warto wiedzieć jednak, że:

  • Zapach sosny – odpręża, obniża napięcie mięśniowe oraz koi kłębiące się w głowie myśli
  • Olejek różany – łagodzi stany lękowe, zwalcza bezsenność i napięcie nerwowe
  • Zapachy cytrusowe – pomagają w zasypianiu i łagodzą objawy depresyjne.
  • Lawenda – to jeden z najpopularniejszych olejków, który poprawia nastrój, koi nerwy, działa uspokajająco i pomaga w zasypianiu. Do tego łagodzi bóle mięśni i stawów, jeżeli dodasz go do aromatycznej kąpieli.

Najważniejsza kwestia jednak jest taka, aby wybrać olejki najwyższej jakości. Stawiaj na naturalne ekstrakty zamiast ich chemiczne odpowiedniki. Od tych ostatnich najpewniej rozboli cię głowa. Za to naturalne olejki zbawiennie wpłyną na twoje ciało i umysł.