Pierwsze zgony z powodu dżumy w Stanach Zjednoczonych po wielu latach

Pierwsze zgony z powodu dżumy w Stanach Zjednoczonych po wielu latach

Po wielu latach, w USA nastąpiło tragiczne wydarzenie – śmierć człowieka z powodu dżumy, choroby znanej historycznie jako „czarna śmierć”. Przypadek ten miał miejsce w stanie Nowy Meksyk. Szczegóły dotyczące tego, jak doszło do infekcji nie są jeszcze znane. To pierwszy od wielu lat przypadek śmiertelny z powodu tej choroby na terenie Stanów Zjednoczonych.

Departament Zdrowia stanu Nowy Meksyk potwierdził zgony człowieka na skutek dżumy. Ofiara pochodziła z hrabstwa Lincoln, które jest usytuowane na południu od Albuquerque. Nie udostępniono jednak informacji dotyczących wieku zmarłego, jego stanu zdrowia oraz drogi zakażenia. Nie wiadomo również, jak długo trwał przebieg choroby. Obecnie trwa dochodzenie mające na celu ustalenie czy dżumą zaraziła się jeszcze jakaś osoba.

Ostatnim razem, kiedy dżuma spowodowała śmierć człowieka na terenie USA było to w 2020 roku.

Niedawno media donosiły o pierwszym od ośmiu lat przypadku zakażenia dżumą w Oregonie. Osoba zarażona prawdopodobnie została ugryziona przez pchłę, która wcześniej zaatakowała kota. Choremu podano antybiotyki i prawdopodobnie dobrze reaguje na leczenie.

Dżuma, która była jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób w przeszłości, obecnie jest rzadko spotykana. Dzięki postępowi medycyny, poprawie warunków sanitarnych oraz wynalezieniu antybiotyków i szczepionek przypadków dżumy jest coraz mniej. Z danych zebranych przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wynika, że w USA rocznie występuje około 7 przypadków dżumy.

Zakażeń dżumą najwięcej jest na zachodzie Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza na terenie „Four Corners” – miejsca, gdzie stykają się granice stanów Utah, Arizona, Kolorado i Nowy Meksyk. Według ekspertów to tutaj panują warunki sprzyjające rozwojowi populacji gryzoni, które są gospodarzami patogenów dżumy.

Więcej przypadków dżumy stwierdza się u mężczyzn niż u kobiet, co wiąże się z ich większą aktywnością na wolnym powietrzu.

Według informacji zebranych przez Departament Zdrowia Nowego Meksyku najczęściej dżumę przenosi pchła Oropsylla montana, która bytuje na wiewiórkach skalnych.

Dżuma ma charakter cykliczny. Przyczyny tego nie są do końca znane, ale przypuszcza się, że wiąże się to z pogodą sprzyjającą wzrostowi populacji gryzoni. Umiarkowane temperatury i większe opady zwiększają dostępność pożywienia dla tych zwierząt, co prowadzi do wzrostu ich populacji i zwiększa ryzyko choroby. Podobne warunki sprzyjają również rozwojowi populacji pcheł.