Powrót do intymnych zbliżeń po przyjściu na świat dziecka – kiedy jest to odpowiednie?

Powrót do intymnych zbliżeń po przyjściu na świat dziecka – kiedy jest to odpowiednie?

Wielu świeżo upieczonych rodziców ma problem z otwartą komunikacją na temat seksualności po tym, jak w ich życiu pojawiło się nowe, maleńkie życie. Po narodzinach potomka, większość energii i skupienia przenosi się na nowego członka rodziny, przez co bliskość między partnerami często zostaje odsunięta na plan dalszy. Skutkiem tego jest powstanie niezliczonych mitów i nieporozumień dotyczących życia seksualnego po porodzie. Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać reaktywacja seksualnej aktywności po narodzinach dziecka i czy ten etap może być związany z bólem?

Media rzadko poruszają tematykę seksualności podczas ciąży czy po porodzie. W erze ograniczonego dostępu do Internetu oraz rzadkiego korzystania z usług ekspertów ds. zdrowia seksualnego, młode matki zmuszone były polegać na radach starszych, bardziej doświadczonych kobiet. Niestety, to prowadziło do pojawienia się wielu stereotypów i mitów dotyczących aktywności seksualnej kobiet w ciąży i młodych mam.

Jedno z najbardziej utrwalonych błędnych przekonań mówi, że ciężarne powinny praktykować wstrzemięźliwość seksualną. Kobieta prowadząca normalne życie seksualne podczas ciąży często była straszone ryzykiem komplikacji, takich jak zagrożenie poronieniem. Jednak nowoczesna medycyna dowiodła, że te obawy są nieuzasadnione – o ile kobieta czuje się dobrze i nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza czy położnika, seks podczas ciąży jest całkowicie bezpieczny. Dodatkowo, badania przeprowadzone przez Matusiak-Kity oraz Zdrojewskiego w 2010 roku wykazały, że zaledwie 10% przyszłych mam decyduje się na rezygnację z aktywności seksualnej przez cały czas trwania ciąży.

W odniesieniu do tematu seksu po porodzie, najwięcej pytań pojawia się w kontekście momentu powrotu do intymności. Nie ma jednak uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od stanu zarówno fizycznego, jak i psychicznego matki. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie doradzić, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do wznowienia aktywności seksualnej i jaki powinien być okres wstrzemięźliwości.