Przewodnik po bazach pod makijaż – jak wybrać idealny produkt dla swojej skóry?

Przewodnik po bazach pod makijaż – jak wybrać idealny produkt dla swojej skóry?

Za kreowanie pięknej i trwałej stylizacji makijażowej odpowiedzialne są różnorodne kosmetyki. Istotnym elementem tej układanki jest baza pod makijaż, która ma na celu przygotować skórę do nałożenia kolejnych warstw makijażu, a także poprawić jego trwałość. Ze względu na różnorodność składów, kolorów i właściwości, baz pod makijaż nie brakuje na rynku. W niniejszym artykule zostaną omówione poszczególne typy baz, ich przeznaczenie oraz wskazówki dotyczące momentu ich stosowania.

Primer, czyli inaczej baza pod makijaż, to produkt, który stanowi fundament każdej profesjonalnej stylizacji kosmetycznej. Dzięki swej uniwersalności i funkcjonalności, dobrze sprawdzi się też w codziennym użytkowaniu.

Bazy pod makijaż różnią się między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wśród nich wyróżniamy między innymi:

Bazy olejowe – takie które świetnie przylegają do skóry i zapewniają jej intensywne nawilżenie. Te o silnie nawilżającym działaniu będą idealnym wyborem dla osób z suchą cerą.

Silikonowe – tworzą na skórze wodoodporną powłokę, która utrwala makijaż i zmniejsza widoczność zmarszczek oraz porów. Zalecane są dla cery dojrzałej i suchej.

Żelowe – działają podobnie jak baza silikonowa, ale mają lżejszą formułę. Dzięki temu ograniczają wydzielanie sebum, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla osób z cerą tłustą czy trądzikową.

Glicerynowe – zawierają glicerynę o właściwościach nawilżających. Są dedykowane dla skóry suchej.

Krzemionkowe – redukują błyszczenie się skóry i maskują niedoskonałości. Z tego względu są doskonałe dla cer tłustych i mieszanych.

Zastygające – są to specjalistyczne bazy, które pochłaniają wydzieliny gruczołów potowych i łojowych, wygładzają skórę i niwelują widoczność porów. Idealne dla cer problematycznych.

Wśród baz pod makijaż można również wyróżnić te nawilżające, matujące, rozświetlające czy koloryzujące. Każdy typ primeru służy innemu celowi i jest odpowiedni dla innej cery. Baza nawilżająca będzie przyjazna dla cery suchej, matująca dla tłustej, rozświetlająca nada blasku cerze normalnej i suchej, a koloryzująca pomoże zneutralizować niechciane odcienie skóry.

W bazach pod makijaż występują również różne barwy. Zielona baza ma na celu redukcję zaczerwienień i przebarwień skóry. Niebieska wyrównuje koloryt skóry, biała nadaje skórze blasku i dodaje jej świeżości, fioletowa neutralizuje żółte odcienie skóry, morelowa pomoże ukrzyć sińce pod oczami, a brzoskwiniowa sprawdzi się zarówno u kobiet z cerą bladą, jak i szarą czy ziemistą.